E Enjte, 06.21.2018, 09:50pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
SHQIPTARËT
 
RRUGA ME TUNEL ELBASAN-TIRANË DO TË KETË NDIKIM NË ZHVILLIMIN E ZONËS
E Premte, 11.05.2010, 05:27pm (GMT+1)

 

Rruga do të përshkojë trajektoren më të shkurtër, Tiranë-Lundër-Mullet, me një gjatësi prej 31 kilometra

Lajmi për nisjen e procedurave të tenderit kombëtar për ndërtimin e autostradës Elbasan-Tiranë, është pritur me entuziazëm në Elbasan. Gjatë një prononcimi prefekti i Qarkut, Shefqet Deliallisi thotë se, "kjo rrugë do të jetë gati për 18 muaj dhe vetëm për 18 minuta qytetarët elbasanas do të arrijnë të shkojnë në Tiranë". "Tashmë ëndrra e çdo banori të Qarkut të Elbasanit, por edhe më gjerë, do të bëhet realitet", tha prefekti Deliallisi. Sipas tij, "ndërtimi i kësaj rruge do të ketë impakt për zhvillimin e qytetit të Elbasanit dhe më gjerë". Rruga e re do të përshkojë trajektoren më të shkurtër, Tiranë-Lundër-Mullet, me një gjatësi prej 31 kilometra dhe do të jetë rrugë e shkurtër dhe e drejtë, me katër korsi, 7 mbikalime, 4 nënkalime dhe tre kryqëzime në disnivel. Rruga përshkon luginën e Lumit Erzen, futet në Krrabë, më pas luginën e Lumit të Kushës, duke përfunduar në rrethrrotullimin e zonës së Bradasheshit. Deliallisi deklaroi se, "nga të dhënat e specialistëve rezulton se hapja e tunelit do të zbulojë burime të bollshme uji që do të jetë një e mirë tjetër për qytetin dhe rrethinat e tij".

Ky projekt jo vetëm shkurton me tunelin e tij në mënyrë të ndjeshme distancën Elbasan-Tiranë, por shkurton ndjeshëm edhe distancën Korçë-iranë, Berat-Tiranë dhe Tepelenë-Tiranë". Ky konsiderohet një nga projektet më madhore të qeverisë gjatë këtyre katër viteve./Miranda Sadiku

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SABRI GODO/URTËSIA DHE MENÇURIANga AGRON SEJAMINI (11.05.2010)
PËRMENDORET E SHQIPTARËVE ME KONKURS (11.04.2010)
ARDIAN MARASHI: PSE STUDUESIT NGA KOSOVA NUK SHKOJNË NË TIRANË PËR KONFERENCËN E GJUHËS SË SOTME SHQIPENga FATMIRA NIKOLLI (11.04.2010)
TOLERANCA FETARE, VLERA JONËNga RASIM HASANAJ (11.03.2010)
QEVERIA E KOSOVËS - QEVERI NË DORËHEQJE (11.02.2010)
"New Europe": SHQIPËRIA, NJË HISTORI SUKSESI NË LUFTËN KUNDËR KORRUPSIONIT (11.02.2010)
A MUND TË JEMI VËLLEZËR DHE NJËKOHËSISHT KUNDËRSHTARË POLITIKE NE SHQIPTARËT!!!???Nga FADIL DEMAKU (11.02.2010)
MARK SHLLAKU, MARTIR I NDËRGJEGJES DHE FJALËS SË LIRËNga HALIL RAMA (10.31.2010)
ADEMI DHE HAMZAPoemë nga UKË ZENEL BUÇPAPAJ (10.30.2010)
AT GJERGJ FISHTA, SHQIPTARI POET (fragmente)Nga Prof. ABAS ERMENJI (1913-2003) (10.29.2010) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2018  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 
::| Hot News
Ismail Kadare: Koha po punon për shqiptarët

 
VOAL
[Shko lart]