E Djelë, 12.08.2019, 11:27pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Vende të reja pune me paratë e shtetit
E Djelë, 04.05.2009, 03:39pm (GMT+1)

CVP dëshiron të krijojë 10 000 vende pune për të rinjtë.

 

Voal-online - SonntagsZeitung, gazeta e të dielave e Zyrihut, shkruan në numrin e 5 prillit 2009 se kryetari i CVP Christoph Darbellay, menjëherë pas samitit të G-20 në Londër, nga pozitat e numrit një të partisë qytetare zvicerane, ka bërë propozime konkrete për një paketë të tretë koniunkturë në Zvicer. Deri tani vetëm sindikatat dhe SP-ja kishin kërkuar krijimin e një programi masiv shtetëror të investimeve në këtë fushë. Kryesia e CVP ka dalë të premten me një komunikatë të saj. Në qendër të komunikatës janë masat që duhen marrë për fuqinë punëtore të zviceranëve dhe zviceraneve. Komunikata përmbante edhe ide të tjera risuese (inovative). Ajo kërkon që Lidhja e Sipërmarrësve të përkrahë të rinjtë dhe të kualifikuarit që kërkojnë të punësohen. Konkretisht CVP kërkon që shteti të subvencionojë çdo muaj 1000 franga zvicerane për rrogat e tyre. Në tërësi kjo parti kërkon që shteti të financojë krijimin e 10 000 vendeve të reja të punës për të rinjtë. Kjo parti kërkon gjithashtu të merren masa përkrahëse për të papunët e tjerë që kërkojnë të riintegrohen në tregun e punës. Për këtë do të informohet më së miri Ministrja e Ekonomisë, me përkatësi nga CVP, Doris Leuthardt. Lidhur me këto propozime do të merren vendime në qeverinë zvicerane në muajin qershor të këtij viti.Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Më 2025 njëri në çdo dy zviceranë do të ketë diplomë të lartë (04.01.2009)
Korine Mauh është kryetare e re e qytetit të Zyrihut (03.30.2009)
Zvicra e mbajti zotimin për fitore (03.29.2009)
Hicfeldi luan me ekipin e tij të zemrës (03.27.2009)
Një piramidë mbi alpet zvicerane, një kullë e re Eifel! (03.25.2009)
La Repubblica: Zvicra dhe Italia i verfikojnë kufijtë alpinë (03.24.2009)
Dario Kolonja fitoi kupën e botës në turin suedez të skive (03.23.2009)
SonntagsZeitung: Ministrat zviceranë shuplakë ndaj ministrit gjerman të Financave (03.22.2009)
Federer pësoi humbjen e pestë nga Murrei (03.22.2009)
Ismail Kadare bisedë filozofike në kanalin e parë zviceran (03.21.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2019  
D H M M E P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
 

 
VOAL
[Shko lart]