E Shtunë, 10.24.2020, 09:05pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Popullsia e Zvicrës do të jetë në rritje të vazhdueshme
E Enjte, 04.16.2009, 04:10pm (GMT+1)

Voal-online – Popullsia helvetike brenda vitit 2030 do të jetë rritur nga 7,7 milionë në 8,3 milionë veta: rritjen më të madhe, sipas vlerësimeve të publikuara nga Zyra Federale e Statistikave sot, e enjte, e regjistron në Cug (Zug).

Vetëm tri janë kantonet që nuk preken nga dukuria e rritjes së popullsisë në vitet e ardhshme. Ato janë Bazeli Qytet, Glarusi dhe Uri, ku do të ketë një rënie të popullsisë nga 0,5 për qind deri në 5 për qind.

Një plakje e përgjithëshme e popullsisë është parashikuar në gjithë Zvicrën: në Apencelin e Jashtëm dhe në Shafhauzën do të jetë pjesa më e madhe e pensionistëve, përkatësisht 29 për qind dhe 28 për qind.


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Neue Zürcher ZeitungUBS - 8700 vende pune të humbura (04.15.2009)
Bazelasi Peter Cumtor fiton çmiminPricker 2009 ose Nobelin e arkitekturës (04.13.2009)
Roxher Federer u martua! (04.12.2009)
Le MatinLoitard: Nuk është një papunësi e rëndë (04.11.2009)
Zvicra në kurrfarë liste të zezë (04.10.2009)
Swissmetro - Zvicra futuristike ala Zhul Vern (04.08.2009)
SHBA dhe Zvicra do të rinegociojnë traktatin mbi taksat (04.07.2009)
Vende të reja pune me paratë e shtetit (04.05.2009)
Më 2025 njëri në çdo dy zviceranë do të ketë diplomë të lartë (04.01.2009)
Korine Mauh është kryetare e re e qytetit të Zyrihut (03.30.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 

 
VOAL
[Shko lart]