E Martë, 10.27.2020, 12:15pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Partia Socialiste: Të veprojmë menjëherë kundër papunësisë së të rinjve
E Premte, 04.17.2009, 12:34pm (GMT+1)

Voal-online – Për ta shëndoshur plagën e papunësisë në radhët e të rinjve, socialistët kërkojnë masa të menjëhershme. Midis propozimeve është një marrje 1% prej pagave mujore më të larta se 126 000 franga zviceranë, një përmirësim i pagave mujore të të rinjve me 500 franga zvicerane, si dhe thirrja e një tavoline të rrumbullakët midis partive, partnerëve socialë dhe Këshillit Federal.

Për këshilltaren nacionale Pascal Brauderer (Argau), „është e nevojshme që të veprojmë menjëherë për t’i mbajtur të rinjtë sa më pranë tregut të punës që të jetë e mundur.“

Me një plan të tretë kërkohet nga PS që Qeveria ta nxitë shtetin si dhe ndërmarrjet private për t’i mbrojtur të rinjtë e punësuar pranë tyre dhe për ta inkurajuar arsimimin e mëtejshëm të tyre.Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Popullsia e Zvicrës do të jetë në rritje të vazhdueshme (04.16.2009)
Neue Zürcher ZeitungUBS - 8700 vende pune të humbura (04.15.2009)
Bazelasi Peter Cumtor fiton çmiminPricker 2009 ose Nobelin e arkitekturës (04.13.2009)
Roxher Federer u martua! (04.12.2009)
Le MatinLoitard: Nuk është një papunësi e rëndë (04.11.2009)
Zvicra në kurrfarë liste të zezë (04.10.2009)
Swissmetro - Zvicra futuristike ala Zhul Vern (04.08.2009)
SHBA dhe Zvicra do të rinegociojnë traktatin mbi taksat (04.07.2009)
Vende të reja pune me paratë e shtetit (04.05.2009)
Më 2025 njëri në çdo dy zviceranë do të ketë diplomë të lartë (04.01.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 

 
VOAL
[Shko lart]