E Enjte, 10.01.2020, 04:52am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Austronauti Klod Nikolie është sulmuar fizikisht në Ukrainë
E Djelë, 04.26.2009, 11:32am (GMT+1)

Voal-online - Claude Nicollier, 65 vjeç, është sulmuar fizikisht më 17 prill gjatë një udhëtimi në Ukrainë. Astronauti është sulmuar nga disa persona ndërkohë që po hynte në hotel pas një konference. Këtë e ka deklaruar dje Claudio Beretta, tashmë drejtor i gjimanzit të Lokarnos (Locarno), duke pohuar njoftimin e maediave. Goditur me grushta dhe thika, Nicollier ka mbetur në spital për gjashtë ditë dhe ka mundur të hyjë në Zvicër vetëm të mërkurën. Nga agresioni ka humbur shumë gjak dhe është dobësuar shumë, ka shtuar Beretta. Prandaj i duhet të pushojë për disa muaj. Mjekët ia kanë këshilluar të mos shkojë në Tiçino ku duhej të mbante tri konferenca në kuadrin e vitit ndërkombëtar të astronomisë.

Përzgjedhur më 1978 në Trupën e Austronautëve Evropianë, Claude Nicollier në vitin 1992 është bërë zvicerani i parë që udhëtonte në hapësirë. Tani është profesor i inxhinierisë hapësinore në Universitetin Politeknik të Lozanës.Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Lidhur me UBS Hans-Rudolf Merc propozon marrëveshje me SHBA (04.25.2009)
Ka vdekur themeluesi i firmës Stewi AG (04.24.2009)
Credit Swisse arrin rezultate të kënaqshme në tremujorin e parë (04.23.2009)
Monopoli postal zbret në 50 gramë (04.22.2009)
Sipas Boeoegg vera do të jetë e ngrohtë (04.21.2009)
Hekurudhat federale bëjnë blerjen më të madhe në histori (04.20.2009)
UBS ua pret fondet partive (04.19.2009)
Lirohet Andreas Notter (04.18.2009)
Partia Socialiste: Të veprojmë menjëherë kundër papunësisë së të rinjve (04.17.2009)
Popullsia e Zvicrës do të jetë në rritje të vazhdueshme (04.16.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 

 
VOAL
[Shko lart]