E Mërkurë, 08.05.2020, 06:34am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Tamiflu duhet përdorur me masë, paralajmërojnë mjekët e farmacistët
E Mërkurë, 04.29.2009, 06:34pm (GMT+1)

Voal-online – Për shkak të rritjes së mundëshme të rezistencës së virusit të gripit ndaj Tamiflu, mjekët dhe farmacistët paralajmërojnë kundër përdorimit të pamasë të këtij ilaçi. E njëjta këshillë vlen edhe për blerjet me shumicë. Ky shqetësim bëhet edhe më i madh kur merret vesh se shitja e këtij ilaçi kohët e fundit është shtuar shumë. Paralajmërimin e jep, nëpërmjet një zëdhënësi, Shoqata Pharmasuisse e Farmacistëve të Zvicrës, e cila nuk jep shifra për këtë rritje. Tamiflu jepet pa recetë nga farmacistët. Kërkesa për Tamiflu është shtuar edhe në tregun botëror, për shkak të rrezikut të pandemisë së gripit të derrave që po i kërcënohet tashmë botës. Në Zvicër, ndërkohë, numri i të dyshuarve me virusin e gripit të derrave është 25, nga këta 5 të dyshuar janë vetëm nga kantoni Vo. Këshilli federal ka ngritur pranë tij një strukturë e cila merret me studimin e gjendjes në terrenin e vendit dhe që propozon masat përkatëse të cilat duhet të marrë qeveria.Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Doris Loitard: Mos ua shkurtoni vendet e punës të rinjve, krijoni vende të reja pune për të rinjtë (04.28.2009)
Gripi i derrave, pesë të dyshuar në Zvicër (04.27.2009)
Austronauti Klod Nikolie është sulmuar fizikisht në Ukrainë (04.26.2009)
Lidhur me UBS Hans-Rudolf Merc propozon marrëveshje me SHBA (04.25.2009)
Ka vdekur themeluesi i firmës Stewi AG (04.24.2009)
Credit Swisse arrin rezultate të kënaqshme në tremujorin e parë (04.23.2009)
Monopoli postal zbret në 50 gramë (04.22.2009)
Sipas Boeoegg vera do të jetë e ngrohtë (04.21.2009)
Hekurudhat federale bëjnë blerjen më të madhe në histori (04.20.2009)
UBS ua pret fondet partive (04.19.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]