E Djelë, 05.31.2020, 08:22am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Encefalopatia nga rriqrat
E Mërkurë, 05.20.2009, 01:19pm (GMT+1)

Voal-online – Encefalopatia është sëmundje që karakterizohet nga dëmtime trunor. Dhe është një sëmundje që zhvillohet me shpejtësi të madhe. Numri i rasteve të kësaj sëmundjeje, provokuar nga rriqrat (zecca në ialisht; zecke në gjermanisht) është rritur shumë vitet e fundit në Zvicër. Ndërsa deri nga mesi i viteve 1990 numri i encefalopative të provokuara nga ky insekt nuk e kalonte numrin 100 në vit. Në vitin 2006 rastet e regjistruara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik kanë qenë më shumë se 250. Kjo sëmundje ka natyrë vdekjeprurëse 1 rast në 100 raste.

 

Fillimisht e kufizuar në kantonet e Zyrihut, Bernës dhe Shhauzenit, përhapja e rriqrave është shtrirë në gjithë Rrafshnaltën. Rajonet e liqeneve të Neushatelit (Neuchâtel) dhe Bien konsiderohen aktualisht zonat më të rrezikuara.

 

Encefalopatia e shkaktuar nga rriqrat nuk mund të luftohet drejtpërdrejt. Vetëm disa simptoma, si dhimbja e kokës apo ethet, mund të trajtohen me ilaçe. Por ekziston një vaksinë, të cilën tashmë rreth 17% e zviceranëve e kanë bërë.

 

Rriqrat parapëlqejnë vende të lagështa e relativisht të ngrohta. Prandaj ato vendosen në skajet e pyjeve, nën pemët dhe mbi barishtet, në gëmushat (çufrrat) dhe në driza. Rreziku i pickimit nga këto insekte është më i madh në muajt prill dhe maj.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Dy referendumet zvicerane përfunduan me "po" (05.17.2009)
Për të ndalur ikjen e drejtuesve, UBS po mendon t'ua rritë rrogat 50% (05.17.2009)
Gazeta "Der Bund" nuk do të mbyllet (05.14.2009)
Drejtuesit e ndërmarrjeve më të paguar janë në Zvicër (05.13.2009)
Kushtetuta e lejon hapjen e një tuneli tjetër autostradal në Sant Gotard (05.12.2009)
Edicionin e dhjetë të Swiss Comedy Award e fiton Reto Celer (05.09.2009)
Banka Kombëtare e Zvicrës shënon fitim 4,83 miliardë (05.08.2009)
Charles Aznavour caktohet ambasador i Armenisë në Zvicër (05.07.2009)
Zvicra do t'ia japë 10 miliardë dollarë Fondit Monetar Ndërkombëtar (05.06.2009)
Çështja jurasiane do të zgjidhet nëpërmjet votës popullore (05.04.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2020  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 

 
VOAL
[Shko lart]