E Shtunë, 10.24.2020, 06:36pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Zvicra arrin dy marrëveshje për taksë të dyfishtë konform OCDEsë
E Hënë, 05.25.2009, 09:42pm (GMT+1)

Zvicra nënshkroi dy marrëveshje për taksë të dyfishtë konform standardeve të OCDE-së dhe parashikon të rafitikojë rreth 10 deri në fund të vitit për t'u hequr nga lista "gri" e Organizatës për Bashkëpunimin dhe Zhvillimin Ekonomik, mësoi AFP-ja sot.
     "Dy marrëveshje janë nënshkruar" javën e kaluar, njoftoi një zëdhënëse e Departamentit Federal të Financave, duke mos publikuar emrat e vendeve në fjalë për sa kohë marrëveshjet nuk janë rishikuar nga këshilli federal qeveritar.
     Gjithsej 23 vende kanë njoftuar se parashikojnë rinegocime për marrëveshjet e taksës së dyfishtë për t'u përfshirë në standardet e OCDE-së në fushën e transparencës dhe të shkëmbimit të informacionit, shtoi zëdhënësja.
     Zvicra, e cila e lehtësoi sekretin e saj bankar gjatë marsit nën presionin e vendeve të mëdha evropiane dhe të Shteteve të Bashkuara, shpreson të arrijë 12 marrëveshje deri në fund të vitit lidhur me këtë model, pragu i kërkuar nga OCDE-ja për të mos figuruar në listën "gri" të parajsave fiskale".
     Berna ka filluar në fillim të prillit bisedime me Shtetet e Bashkuara lidhur me një marrëveshje të rishikuar të taksës së dyfishtë si dhe me Japoninë dhe Poloninë.
     Sipas zëdhënëse, këto bisedime vazhdojnë./ATSH-AFP/ -
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Filloni sot sesioni veror i Dhomave të Parlamentit (05.25.2009)
Hans-Rudolf Merc në Arabinë Saudite (05.24.2009)
Një skiator spanjoll i mbijeton rënies nga një lartësi 500 metrash (05.23.2009)
Bie rreziku i përmbytjes në Grindelvald (05.23.2009)
Vështirë të hiqet dorë nga energjia bërthamore (05.22.2009)
Zvicra nuk do të ketë asnjë kufizim emigracionit të punës nga Europa Perëndimore (05.20.2009)
Encefalopatia nga rriqrat (05.20.2009)
Dy referendumet zvicerane përfunduan me "po" (05.17.2009)
Për të ndalur ikjen e drejtuesve, UBS po mendon t'ua rritë rrogat 50% (05.17.2009)
Gazeta "Der Bund" nuk do të mbyllet (05.14.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 

 
VOAL
[Shko lart]