E Shtunë, 09.26.2020, 03:13am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Doris Loitard: Bankat duhet ta ndihmojnë industrinë e makinerive
E Enjte, 05.28.2009, 05:08pm (GMT+1)

 

 

Voal-online – Industria e makinave dhe ajo e metalurgjisë në Zvicër po përjeton pasoja veçanërisht të rënda. Filiali i Swissmem kërkon përkrahje nga federata nga fondi i ndihmave, pra nëpërmjet krediteve. Ministrja e Ekonomisë Doris Leuthard e kalon topin tek bankat. „Ne e kemi mbyllur tashmë paketën e ndihmave,“ tha Leuthard në emisionin televiziv «Tagesschau» në përgjigje të pyetjes lidhur me mundësinë e një pakete të veçantë për industrinë e makinave. Por kjo ndihmë ka rrethanat dhe kushtet e saj jashtë të cilave nuk mund të përfytyrohet. „“Ekziston vetëdija se burimet e krediteve janë të kufizuara, prandaj qeveria iu ka bërë thirrje gjithmonë për këtë gjë bankave.“ Një rol të rëndësishëm luan në këtë drejtim Banka Kombëtare Zvicerane (Schweizerische Nationalbank - SNB). Kjo ka kundërvepruar ndaj disa dukurive që në zanafillë sidomos në drejtim të ruajtjes së kursit të frangut zviceran dhe në drejtim të eksporteve. Shefi i Swissmen, Johann Schneider-Ammann, thotë ndërkohë se vendet e punës në industrinë zvicerane të makine, elektrike dhe e metaleve në tremujorin e parë kanë pasur një rënie 40 për qind. Bëhet fjalë kështu për rreth 20 000 vende pune.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Masimo Buzaka sonte në Romë gjykon ndeshjen e tij më të rëndësishme (05.27.2009)
Zvicra arrin dy marrëveshje për taksë të dyfishtë konform OCDEsë (05.25.2009)
Filloni sot sesioni veror i Dhomave të Parlamentit (05.25.2009)
Hans-Rudolf Merc në Arabinë Saudite (05.24.2009)
Një skiator spanjoll i mbijeton rënies nga një lartësi 500 metrash (05.23.2009)
Bie rreziku i përmbytjes në Grindelvald (05.23.2009)
Vështirë të hiqet dorë nga energjia bërthamore (05.22.2009)
Zvicra nuk do të ketë asnjë kufizim emigracionit të punës nga Europa Perëndimore (05.20.2009)
Encefalopatia nga rriqrat (05.20.2009)
Dy referendumet zvicerane përfunduan me "po" (05.17.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]