E Shtunë, 09.19.2020, 09:39am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Të gjithë të huajt që kanë bërë vepër penale do të dëbohen nga Zvicra
E Enjte, 06.25.2009, 02:08pm (GMT+1)

 

 

Të gjithë të huajt që kanë bërë vepër penale, do të dëbohen menjëherë nga Zvicra, gjithashtu sipas Këshillit Federal (Bundesrat) Vizën "C" - qëndrimin e përhershëm do e marin, vetëm ata që dëshmojnë vullnet për integrim dhe që integrohen në rrjedhat e shoqërisë zvicerane, në të kundërtën edhe ata i pret kthimi në vendlindje.

 

Të gjithë ata që dënohen me burg së paku dy vjet, do e humbin lejen e qëndrimit në Zvicër. Qëndrimi i përhershëm do t' i mundësohet vetëm atyre që me sukses integrohen në shoqërinë zvicerane, kjo vlen edhe për bashkëshorten apo bashkëshortin e bartësit të lejeqëndrimit.

Integrimi i suksesshëm sipas Këshillit Federal nënkupton respektimin e sistemit juridik, respektimin e vlerave themelore të kushtetutës, vullnetin për punë dhe integrim.

 

Në këtë drejtim shumë, do i kushtohet rëndësi e madhe njohjes së gjuhës.

 

Partitë politike zvicerane, reaguan në mënyrë kritike ndaj propozimeve të Këshillit Federal. Partia Popullore (SVP) dhe ajo Liberale (FDP), kërkuan një katalog të veturave penale për të cilat do të munden të huajt të dëbohen nga Zvicra.

 

Partia Kristiano-Popullore CVP, kërkon integrimin e largimit nga vendi (dëbimin) në kodin penal, ndeëkaq Partia Socialiste mendon që Këshilli Federal e ka tepruar me propozimet dhe me masat që do t’i aplikojë ndaj të huajve me prapavijë kriminale apo dezintegruese, mendim dhe qëndrim të ngjashëm me Partinë Socialiste ka shfaqur edhe Partia e të Gjelbërve.NOA-INA

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Radiotelevizioni Zviceran shpall masa të rrepta kursimi (06.23.2009)
Zviceranët: Pas Kushpë më mirë një grua (06.21.2009)
Ushtria zvicerane pushton Hollivudin (06.19.2009)
Bie diafragma e fundit midis Armstegut dhe Erstfeldit, tunelit më të gjatë të botës (06.16.2009)
Kushpë: Loja e hapur për pasuesin (06.14.2009)
Paskal Kushpë jep dorëheqjen (06.12.2009)
Të gjelbërit veprimtari për të drejtat e grave (06.11.2009)
Protesta të punonjësve francezë të ABB (06.10.2009)
Mark Forster flet për filmin e ri dhe të bijën Lia Enéa (06.09.2009)
Nderime në qeverinë dhe Parlamentin Federal për Roxher Federerin (06.08.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]