E Enjte, 09.24.2020, 05:16am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Solar Impulse është avioni që fluturon falë diellit
E Premte, 06.26.2009, 03:31pm (GMT+1)

    

Voal-online – Mund të fluturojë ditë e natë dhe të mos ndotë. Është “Solar Impulse” avioni diellor prezantuar të premten në kantonin e Zyrihut nga Bertrand Piccard para 800 vetave, midis të cilëve edhe ministri i Energjisë Moritz Leuenberger dhe Princi i Monakos Alberto II. I madh sa një Airbus 340, ai është i lehtë si një automobil i përmasave mesatare dhe punon falë 12 000 qelizave diellore që ia mbulojnë krahët. Prototipi është realizuar nga një grup prej 700 kërkuesish të udhëhequr nga inxhineri Andrè Borschberg e nga vetë Piccard në rrjedhën e gjashtë viteve.

Aventurieri vodez ka pohuar që, “nëse një avion i këtij tipi mund të fluturojë ditën e natën pa furnizime karburantesh, nuk mund të besohet që të mos jetë e mundur edhe për një automobil”.

Piccard ka qëllim të bëjë udhëtimin e parë në botë në vitin 2012, në pesë etapa, secila nga pesë ditë. Brenda fundit të vitit do të jenë bërë provat e para në qiellin helvetik. Fluturimi i parë me hënë të plotë është parashikuar për vitin 2012.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Të gjithë të huajt që kanë bërë vepër penale do të dëbohen nga Zvicra (06.25.2009)
Radiotelevizioni Zviceran shpall masa të rrepta kursimi (06.23.2009)
Zviceranët: Pas Kushpë më mirë një grua (06.21.2009)
Ushtria zvicerane pushton Hollivudin (06.19.2009)
Bie diafragma e fundit midis Armstegut dhe Erstfeldit, tunelit më të gjatë të botës (06.16.2009)
Kushpë: Loja e hapur për pasuesin (06.14.2009)
Paskal Kushpë jep dorëheqjen (06.12.2009)
Të gjelbërit veprimtari për të drejtat e grave (06.11.2009)
Protesta të punonjësve francezë të ABB (06.10.2009)
Mark Forster flet për filmin e ri dhe të bijën Lia Enéa (06.09.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]