E Enjte, 09.24.2020, 07:09am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Të Gjelbërit kërkojnë një vend në qeverinë federale
E Hënë, 06.29.2009, 08:40am (GMT+1)

 

 

 

Vendi që Pascal Couchepin do të lerë bosh në Këshillin Federal këtë vjeshtë ia nxit oreksin edhe të Gjelbërve, të cilët iu kanë propozuar socialistëve të zgjedhin së bashku një përfaqësues ekologjist në qeveri. Si shpërblim, të Gjelbërit premtojnë se do ta ndihmojnë Partinë Socialiste për t’i mbrojtur dy vendet e saj në zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

 

Sipas të të Gjelbërve janë të panumërta argumentet në mbështetje të tezave të tyre: para së gjithash duhet llogaritur forca e tyre elektorale dhe të 24 vendet në Dhomat Federale, pastaj përvoja e tyre në qeveritë kantonale dhe komunale.

 

Këtë objektiv e shpallte një komunikatë të lëshuar dje, ku thuhej se synimi nuk është për t’ua rrëmbyer një vend socialistëve në qeveri, por për t’u bashkuar me socialistët në qeveri. “Partia Socialiste dhe të Gjelbërit mund të marrin tri vende vetëm nëse përkrahin njëra tjetrën.” Së bashku, vazhdon komunikata, të dyja partitë mund t’i japin një hop ekonomisë: një “Green New Deal” varet nga mbështetja e së majtës.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Solar Impulse është avioni që fluturon falë diellit (06.26.2009)
Të gjithë të huajt që kanë bërë vepër penale do të dëbohen nga Zvicra (06.25.2009)
Radiotelevizioni Zviceran shpall masa të rrepta kursimi (06.23.2009)
Zviceranët: Pas Kushpë më mirë një grua (06.21.2009)
Ushtria zvicerane pushton Hollivudin (06.19.2009)
Bie diafragma e fundit midis Armstegut dhe Erstfeldit, tunelit më të gjatë të botës (06.16.2009)
Kushpë: Loja e hapur për pasuesin (06.14.2009)
Paskal Kushpë jep dorëheqjen (06.12.2009)
Të gjelbërit veprimtari për të drejtat e grave (06.11.2009)
Protesta të punonjësve francezë të ABB (06.10.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]