E Enjte, 04.02.2020, 06:50pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Cugu mbetet qyteti ku jetohet më mirë
E Enjte, 07.30.2009, 05:23pm (GMT+1)

 

 

 

Voal-online –Për të tretin vit radhazi, Cugu (Zug), ua kalon të gjithë rivalëve dhe renditet në krye të klasifikimit të realizuar nga revista “Bilanz” për qytetet ku jetohet më mirë në Zvicër. Në fund të klasifikimit, pa ndryshuar gjë në klasifikim as kësaj here, mbetet Le Locle, pavarësisht se Le Locle ka hyrë në listën e vendeve që janë pronë e UNESCO.

 

“Bilanz” ka analizuar 129 qyetet helvetike nëpërmjet këtyre kritereve: tregu i punës, dinamizmi, qetësia, transportet publike, aftësia blerëse e banorëve, strukturat sociale, detyrimet e tatimeve dhe taksave, turizmi dhe roli si qendër e banuar.

 

Qyteti romand më lart në klasifikim është Nyoni. Kreun e klasifikimit, si gjithnjë e ka zënë vendbanimet zvicerogjermane.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Vëllai i Madh zviceran në bunker (07.28.2009)
Gotardi do të mbyllet tri vjet? (07.26.2009)
Swiss automatizon check-inët (07.26.2009)
Bazeli kthen në atdhe Aleksandër Frein (07.20.2009)
Shkrimtarja zvicerane Marie-Luce Dayer dhe ShqiptaretNga Alfred Papuçiu (07.15.2009)
Të Gjelbërit kërkojnë një vend në qeverinë federale (06.29.2009)
Solar Impulse është avioni që fluturon falë diellit (06.26.2009)
Të gjithë të huajt që kanë bërë vepër penale do të dëbohen nga Zvicra (06.25.2009)
Radiotelevizioni Zviceran shpall masa të rrepta kursimi (06.23.2009)
Zviceranët: Pas Kushpë më mirë një grua (06.21.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
 

 
VOAL
[Shko lart]