E Djelë, 02.16.2020, 10:45pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Zvicra përgatitet për 1 Gushtin Festën Kombëtare
E Premte, 07.31.2009, 03:14pm (GMT+1)

 

 

 

Voal-online –Zvicra përgatitet për 1 Gushtin, Festën Kombëtare. Me këtë rast, në malin Säntis është ngritur flamuri më i madh helvetik në botë, i shikueshëm nga pjesa më e madhe e anës lindore të Zvicrës. Flamuri, me kryqin e bardhë tipik, në masën 120 metra me 120 metra, peshon 1,2 ton. Për ta vendosur atje ku ndodhet tashmë, kanë marrë pjesë një dymbëdhjetë alpinistë profesionistë. Zvicra e feston gjithmonë në mënyrë spektakolare festën e saj më të rëndësishme, 1 Gushtin, Ditën Kombëtare të Zvicrës, datë në të cilën, sipas kujtesës së brezave, në vitin 1291 zuri fill Konfederata Helevetike.

 

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Cugu mbetet qyteti ku jetohet më mirë (07.30.2009)
Vëllai i Madh zviceran në bunker (07.28.2009)
Gotardi do të mbyllet tri vjet? (07.26.2009)
Swiss automatizon check-inët (07.26.2009)
Bazeli kthen në atdhe Aleksandër Frein (07.20.2009)
Shkrimtarja zvicerane Marie-Luce Dayer dhe ShqiptaretNga Alfred Papuçiu (07.15.2009)
Të Gjelbërit kërkojnë një vend në qeverinë federale (06.29.2009)
Solar Impulse është avioni që fluturon falë diellit (06.26.2009)
Të gjithë të huajt që kanë bërë vepër penale do të dëbohen nga Zvicra (06.25.2009)
Radiotelevizioni Zviceran shpall masa të rrepta kursimi (06.23.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shkurt 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
 

 
VOAL
[Shko lart]