E Premte, 09.25.2020, 07:50am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Në Zvicër po qëndron një delegacion i Bashkësisë Islame të Kosovës
E Shtunë, 09.12.2009, 12:24pm (GMT+1)

 

 

Me ftesë të Ministrisë së Punëve të Brendshme, në Zvicër po qëndron për vizitë treditore një delegacion i Bashkësisë Islame të Kosovës në përbërje Myftiu, Naim Tërnava, Kryeimami i Kosovës, Sabri Bajgora dhe shef i kabinetit të Myftiut, Ejup Ramadani, i cili i shoqëruar edhe nga ambasadori i Republikës së Kosovës në Bernë, Naim Malaj, u pritën në Ministrinë e Punëve të jashtme të Zvicrës, nga drejtori për politikë të jashtme, z. Mögli si dhe nga Këshilltari Federal, Paskal Kushpe. (Pascal Couchepin)

Në Konferencën për gazetar që u mbajt në Ambasadën e Kosovës në Bernë, Myftiu Tërnava tha se qëllimi i kësaj vizite është nënshkrimi i një protokolli për vendosjen e një rregulli rreth emërimit të hoxhallarëve në mënyrë që të ndërpritet praktika e deritashme që të vijë kushdo dhe kudo në mesin e besimtarëve shqiptarë që punojnë dhe jetojnë në Zvicër.

Njëherit u diskutua rreth iniciativave të ndryshme në Zvicër për ngritjen e minareve të xhamive, për të cilat, Myftiu Naim Tërnava tha se komuniteti ynë nuk duhet të jetë iniciatorë i këtyre çështjeve, që do të ndikonin në prishjen e imazhit dhe marrëdhënieve shumë të mira që ekzistojnë në mes Kosovës dhe Zvicrës.

Gjatë qëndrimit në Zvicër, delegacioni i Bashkësisë Islame u prit edhe nga Këshilltari Federal, Paskal Kushpe,(Pascal Couchepin) pastaj edhe në Ambasadën e Arabisë Saudite, si dhe nga bashkatdhetarët tanë në Bernë, Lugano, Bazel e Cyrih. / Ismet Rashiti/ (http://www.rtklive.com)

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Dik Marti pranon të jetë kandidat për në qeveri (09.10.2009)
Studim: Zvicra ekonomia më konkuruese në botë pasuar nga SHBA (09.09.2009)
Fitore e madhe e Zvicrës kundër Greqisë (09.06.2009)
Kryetari i Partisë Socialiste lavdëron Urs Shvalerin si pasues të Kushpë (09.04.2009)
Këshilli i Madh bernez është kundër Jurës së Madhe (09.03.2009)
Në universitet shtatë zviceranë në dhjetë (08.31.2009)
Partia Socialiste nuk e mbështet Fulvio Pelin për në Këshillin Federal (08.28.2009)
Martina Hingis tani kërcimtare (08.27.2009)
Posta realizon 358 milionë franga të ardhura (08.26.2009)
Garbani mbrohet në gjykatë (08.25.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]