E Enjte, 11.26.2020, 07:07am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Në Bernë hapet Qendra e re Robert Valser
E Shtunë, 09.19.2009, 06:07am (GMT+1)

 

Voal-online –Në Bernë do të hapet Qendra e re Robert Walser, një shtëpi ku të bëhet mbledhja, kërkimi, dokumentimi i veprës së poetit të shquar zviceran. Hapja do të përurohet me një vëllim të ri poetik dhe me një ekspozitë.

 

Fondacioni Walser u zhvendos nga Zyrihu në Bernë në majin e sivjetëm. Ky fondacion ishte përqëndruar kryesisht në fushat kryesore të veprimtarisë së poetit zviceran.

 

Robert Walser lindi në Biel më 1878 dhe jetoi një kohë të gjatë në Bernë.

 

Qyteti dhe Kantoni i Bernës e pritën me entusiazëm zhvendosjen e Fondacionit Walser nga Zyrihu në Bernë. Fondacioni do të ketë buxhetin e tij vjetor prej 620 00 frangash zviceranë nga kapitalet e trashëguara dhe do të ketë një ndihmë vjetore prej 100 000 frangash nga qyteti i Bernës.

 

Për botimin e plotë të veprës së Robert Walser, e cila do të kryhet plotësisht deri në vitin 2025, do të sponsorizojnë Bashkia e Bernës, Banka Kantonale dhe do të mbështetet nga projekte të nxitura e të miratuara prej parlamentit të kantonit. (http://nachrichten.ch.msn.com/kultur)

 

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Didier Burkhalter zgjidhet në qeveri (09.16.2009)
Google: Zvicra kundër Street View (09.15.2009)
Tenis US Open: Federer triumfon në gjysmëfinale (09.14.2009)
Në Zvicër po qëndron një delegacion i Bashkësisë Islame të Kosovës (09.12.2009)
Dik Marti pranon të jetë kandidat për në qeveri (09.10.2009)
Studim: Zvicra ekonomia më konkuruese në botë pasuar nga SHBA (09.09.2009)
Fitore e madhe e Zvicrës kundër Greqisë (09.06.2009)
Kryetari i Partisë Socialiste lavdëron Urs Shvalerin si pasues të Kushpë (09.04.2009)
Këshilli i Madh bernez është kundër Jurës së Madhe (09.03.2009)
Në universitet shtatë zviceranë në dhjetë (08.31.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Nëntor 2020  
D H M M E P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
 

 
VOAL
[Shko lart]