E Mërkurë, 04.08.2020, 09:03am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Ka vdekur Jacques Chessex
E Shtunë, 10.10.2009, 10:03am (GMT+1)

 

 

 

 

Voal-online –Shkrimtari zvicerofrancez Jacques Chesex vdiq mbrëmë në Yverdon-les-Bains (Vo). Ishte 75 vjeç. Po merrte pjesë në një debat kushtuar veprës së tij në kuadrin e një përpfaqësimi teatror, kur, rreth orës 19:00, krejt befasisht është fikur.

 

Lajmin e ka dhënë kryetari i bashkisë së Yverdon Daniel von Siebenthal. Ishte i ftuar nga biblioteka publike të nesërmen e përfaqësimit të parë të një vepre të tij nga ana e regjisorit Didier Nkebereza. Përfaqësimi i mbrëmshëm u anuluara, ka bërë të ditur në një njoftim të shkurtër familja.

 

Lindur më 1 mars 1934 në Payerne (Vo), Chesex lë një vepër me shumë tituj, ndër të tjera përmbledhje me poezi, tregime, romane dhe drama. Është i vetmi shkrimtar zviceran që ka fituar çmimin Goncourt më 1973 me romanin L’Ogre. (Gogoli). (http://info.rsi.ch/home)

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Kristof Bloher nuk do të jetë profesor i etikës ekonomike në Universitetin e Sent Gallenit (10.09.2009)
Mbrëmë nata me e nxehtë e tetorit në 100 vitet e fundit (10.08.2009)
Minare apo Misile? Polemika dhe ndalime për afishet e SVP (10.07.2009)
Polanski nuk lirohet me kusht (10.06.2009)
Evelinë Vidmer Shlumpf: Për rastin Polanski nuk kishte alternativë (10.04.2009)
Aksidentohen oficerët e huaj (10.03.2009)
Aeroporti i Zyrihut do të ndërrojë emër (10.02.2009)
Liga e Kampioneve: Zyrihu e kalon provën në San Siro (10.01.2009)
Diplomacia zvicerane për tre amerikanët e burgosur në Iran (09.30.2009)
Zvicra mikpritëse në Bisedimet e Gjenevës 2: Takim për çështjet e Sigurisë dhe ato Bërthamore midis BE 3+3 dhe Iranit (09.30.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
 

 
VOAL
[Shko lart]