E Mërkurë, 04.08.2020, 08:17am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Ripërmasohet programi për zëvendësimin e avionëve ushtarakë Tiger
E Hënë, 10.12.2009, 07:19am (GMT+1)

 

Voal-online –Përfundimisht do të ripërmasohet projekti për zëvendësimin e avionëve të deritanishëm Tiger. Kredia prej 2,2 miliardë frangash kërkuar nga Departamenti i Mbrojtjes, ishte caktuar për blerjen e 33 avionëve të rinj gjuajtë, kjo shifër pastaj ka zbritur në 22. Por kërkesa për të furnizuar me avionë të tjerë stërvitorë të tipit PC-21, siç tregon një raport i Departamentit, e ka bërë jo më të ngutëshëm këtë objektiv.

Kryetari i nënkomisionit parlametar Thomas Hurter, këshilltar nacional i SVP, ka saktësuar në SonntagsZeitung se më 19 tetor do të propozojë blerjen e jo më shumë se 12 avionëve luftarakë. Në një periudhë të dytë, pas 5-10 vjetësh, do të krijohet hapësira për zëvendësimin e mundshëm edhe të një pjesë tjetër të 54 avionëve Tiger në dispozicion të forcave të armatosura. (http://info.rsi.ch/home)
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Zvicra pret biletën për në Afrikën e Jugut (10.11.2009)
Ka vdekur Jacques Chessex (10.10.2009)
Kristof Bloher nuk do të jetë profesor i etikës ekonomike në Universitetin e Sent Gallenit (10.09.2009)
Mbrëmë nata me e nxehtë e tetorit në 100 vitet e fundit (10.08.2009)
Minare apo Misile? Polemika dhe ndalime për afishet e SVP (10.07.2009)
Polanski nuk lirohet me kusht (10.06.2009)
Evelinë Vidmer Shlumpf: Për rastin Polanski nuk kishte alternativë (10.04.2009)
Aksidentohen oficerët e huaj (10.03.2009)
Aeroporti i Zyrihut do të ndërrojë emër (10.02.2009)
Liga e Kampioneve: Zyrihu e kalon provën në San Siro (10.01.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
 

 
VOAL
[Shko lart]