E Mërkurë, 04.08.2020, 08:24am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Parlamentet kantonale gjithnjë e më të Gjelbër
E Hënë, 10.12.2009, 01:22pm (GMT+1)

Voal-online –Rritjen më të madhe në zgjedhjet për rinovimin e parlamenteve kantonale të këtij viti e kanë shënuar të Gjelbërit, pasuar nga partitë e vogla të të djathtës ekstreme. Për partitë e mëdha, ndërkaq, ky vit ka qenë negativ: SVP, mësuar me rritje konstante, mbetet vendnumëro, ndërsa Partia Socialiste, Partia Liberale, Partia Popullore humbin konsensus dhe deputetë.

Argau, Soleta, Nojshateli dhe Valeja i kanë rinovuar sivjet parlamentet e tyre me gjithësejt 585 vende, sa një e katërta e 2579 vendve në 25 kantone (për Apencelin e Brendshëm nuk mund të jepen shifra të sakta.

Në tërësi të Gjelbërit kanë tani 202 deputetë (+13), të Gjelbërit liberalë 25 (+7). Pas suksesit të djeshëm Lëvizja Qytetare Gjnevase dhe dhe falë përparimit të bërë nga Demokratët Zviceranë në Argau, formacionet e vola të së djathtës kanë tani 37 vende (+10). (http://www.info.rsi.ch/home)
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Ripërmasohet programi për zëvendësimin e avionëve ushtarakë Tiger (10.12.2009)
Zvicra pret biletën për në Afrikën e Jugut (10.11.2009)
Ka vdekur Jacques Chessex (10.10.2009)
Kristof Bloher nuk do të jetë profesor i etikës ekonomike në Universitetin e Sent Gallenit (10.09.2009)
Mbrëmë nata me e nxehtë e tetorit në 100 vitet e fundit (10.08.2009)
Minare apo Misile? Polemika dhe ndalime për afishet e SVP (10.07.2009)
Polanski nuk lirohet me kusht (10.06.2009)
Evelinë Vidmer Shlumpf: Për rastin Polanski nuk kishte alternativë (10.04.2009)
Aksidentohen oficerët e huaj (10.03.2009)
Aeroporti i Zyrihut do të ndërrojë emër (10.02.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
 

 
VOAL
[Shko lart]