E Hënë, 05.25.2020, 03:40am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
SWISSCOY DO TË VAZHDOJË NË KOSOVË DERI NË FUND TË VITIT 2017
Ueli Maurer - Situata në Kosovë është më e qëndrueshme, por kriminaliteti e dhuna janë ende të pranishme

E Mërkurë, 06.04.2014, 09:09am (GMT+1)


Voal-online.ch - Kontigjenti ushtarak zviceran Swisscoy do të vazhdojë të veprojë në Kosovë deri në fund të vitit 2017. Kështilli i Shteteteve ia ka dhënë fakt dritën jeshile, ashtu si kishte bërë më parë Këshilli Kombëtar, zgjatjes së misionit të ruajtjes së paqes, me 42 vota në favor e asnjë kundër.

Efektivi maksimal i kontigjentit do të jetë nga 220 në 235 ushtarë dhe Këshilli Federal mund ta zgjerojë këtë numër deri në 60 veta në një vit, jo nga 80 si deri tani.

Teorikisht, Berna mund t'i japë fund në çdo moment misionit, që ka filluar më 1999. Sipas Ueli Maurerit nuk ka nevojë të pritet ndonjë largim në vitet e afërta. Situata në Kosovë është më e qëndrueshme, por kriminaliteti e dhuna janë ende të pranishme, ka nënvizuar këshilltari federal. SDA/ATS
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PAK BLETË VDIQËN NË ZVICËR GJATË DIMRITVetëm 12% e tyre nuk arritën t'i mbijetojnë stinës së ftohtë (06.03.2014)
BEHRAMI, SHAQIRI E XHAKA PRITET TË JENË TITULLARË TË KOMBËTARES ZVICERANE (06.02.2014)
GRANIT XHAKA - ZGJODHA ZVICRËN, SHQIPËRIA NUK MË FTOI KURRË (05.31.2014)
MËNGJESI I 31 MAJIT 2014 - TERMOMETRI NË AEROPORTIN E ZYRIHUT SHËNONTE - 1° (05.31.2014)
ZVICERANËT JANË OPTIMISTË NDAJ SË ARDHMES, E VLERËSOJNË USHTRINË E TYRE, NDËRSA NEUTRALITETIN E KONSIDEROJNË NJË EPËRSI (05.30.2014)
ZVICRA - RRITJE TË MBËSHTETJES PËR SHQIPËRINËFjala e Kryeministrit Rama në prezantimin e Strategjisë së Bashkëpunimit, Shqipëri –Zvicër 2014-2017: (05.29.2014)
NDIHMA ZVICERANE PËR SHQIPËRINË - MBI 70 MILIONË EURO (05.29.2014)
BRAZIL 2014, FLET SHQIPTAROZVICERANI XHERDAN SHAQIRI - YLLI PREJ TË CILIT ZVICRA E PRET FITOREN (05.28.2014)
UNIVERSITETET E ZVICRËS - MË SE NJË E KATËRTA E STUDENTËVE JANË FËMIJË TË EMIGRANTËVE (05.28.2014)
BAZEL - NË KUADRIN E ZOOPARKUT OQEANIUMI QË DO TË KUSHTOJË 100 MILIONË FRANGA (Lajm dhe fotogaleri) (05.27.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2020  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 

 
VOAL
[Shko lart]