E Premte, 08.07.2020, 04:19am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
ZVICRA KA 47 500 TË PASUR MË SHUMË SE NË VITIN 2012
Milionerët janë 330 000 - pasuria është shtuar 13% duke regjistruar rekord të ri

E Mërkurë, 06.18.2014, 10:06pm (GMT+1)Voal-online.ch - Gjithnjë e më shumë të pasur në Zvicër falë koniunkturës së mirë dhe falë bursës. Krahasuar me vitin 2012 milinerët janë 47 500 më shumë, duke arritur në 330 000 (në gjithë botën janë 13 milionë e 730 mijë). Në vitin 2013 pasuria e të kamurve helvetë është shtuar 13,8% në krahasim me vitin e mëparshëm, duke arritur në 52 620 miliardë dollarë. Është një rekord.

Për të bërë pjesë në kategori duhet të jesh pornar i mbi 1 milionë dollarëve (përjashtuar shtëpia kryesore, koleksionet dhe të mirat materiale të konsumit të përditshëm). Kështu bën të ditur raporti “World Wealth Report” realizuar nga Capgemini me Royal Bank of Canada (RBC) e paraqitur të mërkurën (sot) në Zyrih.

Rritja më e madhe në rrafsh botëror është regjistruar në Irlandë (+25%). Zvicra (+16%) ka kaluar Kanadanë dhe është në vendin e shtatë. Ndërkaq 60% e pasurisë botërore është përqëndruar në SHBA, Kinë, Gjermani e Japoni. SDA/ATS

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
BRAZIL 2014, XHERDAN SHAQIRI DHE ADMIR MEHMEDI NË NJË KUJTIM VËLLAZËROR - BËJNË SHENJËN E FITORES (06.16.2014)
FLAMURI I IBRAHIM RUGOVËS VALVITET NË BRAZIL - FRYMËZON LOJTARËT SHQIPTARË TË KOMBËTARES SË ZVICRËS (Foto e REUTERS) (06.16.2014)
ZVICRA TRIUMFON NDAJ EKUADORIT NË MINUTËN E 93-tëGolat u shënuan nga lojtarët rezervë - Admir Mehmedi e Haris Seferoviç (06.15.2014)
UELI MAURER NË BRAZIL - INKURAJON KOMBËTAREN ZVICERANE NË PRAG TË NDESHJES ME EKUADORIN (06.15.2014)
VALON BEHRAMI - GATI PËR BOTËRORIN E TRETË PERSONAL (06.15.2014)
XHERDAN SHAQIRI ËSHTË PRITUR NË BRAZIL SI 'MESSI I ALPEVE' (06.14.2014)
ME U DASHURUE ME URAT - ZVICËR: URA E LANDWASSERVIADUKT: MONUMENT NË LISTËN E TRASHËGIMISË BOTËRORE TË UNESCO-s (06.13.2014)
ARRESTOHET DOMINIQUE GIROUD - IU KA VËNË SPIUNË GAZETARËVETregtari i madh i verëra ishte nën hetime (06.12.2014)
MBRËMË NATË TROPIKALE NË ZVICËR - DITA E SOTME DO TË JETË SHUMË E NXEHTËRekord i së dielës në Pratval (Graubynden) me 35,7 gradë - temperaturat e mesnatës rreth 25 gradë (06.09.2014)
VËLLEZËRIT E VALON BEHRAMIT (06.07.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]