E Mërkurë, 09.23.2020, 10:49am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
SAIMIR PIRGU MAGJEPS DHJETËRA MIJË ADHURUES TË OPERËS NË SHESHIN E ZYRIHUT

E Djelë, 06.22.2014, 07:11am (GMT+1)
Është kulmi i zhvillimit të Botërorit të futbollit "Brazil 2014" por kjo nuk ka penguar dhjetëra mijë veta të zënë vend në vapë, në sheshin Sechseläuten të Zyrihut për të shikuar një operë. "Rigoletto", opera që po shfaqej në sallën e Operës të Zyrihut, është transmetuar live në sheshin e përmendur që ndodhet para ndërtesës së shtëpisë operistike.

Kjo operë në të cilën tenori shqiptar Saimir Pirgu luan njërin ndër rolet kryesore, ka korrur sukses edhe në premierën e saj të shfaqur rreth një vit e gjysmë më parë. Prej atëherë ajo ka përjetuar një sërë reprizash dhe është pritur shumë mirë secilën herë.

Ndërsa transmetimi i saj live ka qenë një dimension i ri, i papërjetuar më parë i një opere. Atmosfera e krijuar nga publiku me numër të madh, i ulur në mënyrë të lirshme ose duke qëndruar këmbë, ishte diçka e papërsëritshme. Tingujt e dhimbshëm e dramatikë të "Rigolettos" derdheshin në hapësirën e sheshit më të madh të Zvicrës, fare pranë liqenit, duke magjepsur kështu me atmosferën e operës së njohur klasike edhe gjithë shëtitësit buzë liqenit.


www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Beach Soccer, NDESHJE KOSOVË-ZVICËR, E PARA E PRANUAR NGA FIFA (06.22.2014)
'ATENTATI' I FRANCEZËVE NË MINUTËN E 7-të NXORI NGA NDESHJA LOJTARIN ORGANIZATOR STEVE VON BERGENVon Bergen është nisur urgjent për në Zvicër që të marrë trajtimet mjekësore (06.21.2014)
SHQIPTARËT SHËNOJNË NË HUMBJEN E ZVICRËS (06.21.2014)
POLITIKANI ZVICERAN QË SHPËTOI BEHRAMIN NGA DËBIMI NË KOSOVË“Unë nuk e kam bërë këtë për futbollin por për humanitetin”, politikani Alex Pedrazzini në retrospektivë (06.20.2014)
EDHE ADMIR MEHMEDI TITULLAR KUNDËR FRANCËSPërballja mes Zvicrës dhe Francës luhet sot në orën 21:00 (06.20.2014)
ZVICRA KA 47 500 TË PASUR MË SHUMË SE NË VITIN 2012Milionerët janë 330 000 - pasuria është shtuar 13% duke regjistruar rekord të ri (06.18.2014)
BRAZIL 2014, XHERDAN SHAQIRI DHE ADMIR MEHMEDI NË NJË KUJTIM VËLLAZËROR - BËJNË SHENJËN E FITORES (06.16.2014)
FLAMURI I IBRAHIM RUGOVËS VALVITET NË BRAZIL - FRYMËZON LOJTARËT SHQIPTARË TË KOMBËTARES SË ZVICRËS (Foto e REUTERS) (06.16.2014)
ZVICRA TRIUMFON NDAJ EKUADORIT NË MINUTËN E 93-tëGolat u shënuan nga lojtarët rezervë - Admir Mehmedi e Haris Seferoviç (06.15.2014)
UELI MAURER NË BRAZIL - INKURAJON KOMBËTAREN ZVICERANE NË PRAG TË NDESHJES ME EKUADORIN (06.15.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]