E Enjte, 09.24.2020, 08:11am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
SUPERBUNKER ZVICERAN NËN ALPE

E Djelë, 06.29.2014, 08:10am (GMT+1)Ndërmarrja zvicerane SIAG ka shndërruar dy ish bunkerë ushtarakë në një strehë absolutisht të sigurt për ruajtje të të dhënave.

Tërmeti, lufta bërthamore, sulmet terroriste, sulmet e hakerëve – asgjë nuk mund të dëmtojë serverët me informata të ndejshme të cilët gjenden nën Alpet e Bernës.

Swiss Fort Knox (SFK) përbëhet nga dy objekte. Ata janë të ndërlidhu me njëri - tjetrin me lidhje të veten kabllore për transmetim shënimesh, janë në tërësi të mbyllur ndaj botës së jashtme dhe të mbrojtur krejtësisht nga ajo. Këtyre serverëve hakerët nuk mund t’iu afrohen.

Kur bëhet fjalë për sigurinë, kompleksi ka standarde jashtëzakonisht të larta dhe për këtë e ndihmojnë përshtatshmëritë natyrore të vendit ku është ndërtuar- para së gjithash thellësia e masivit malor dhe burimi i ujit të pijshëm nën të.

Objektet janë në përdorim që nga vitit 1996. Klientë nga rreth 30 vende aty i ruajnë shënimet e veta më të ndjeshme. Krahas këtyre, në hapësirat e trezorit ruhet edhe ari dhe letra me vlerë.kd
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
XHERDAN SHAQIRI NË 11-shen IDEALE TË BOTËRORIT (06.28.2014)
EDHE FIFA KREMTON PËR SHAQIRIN - TREGOLËSHI I TIJ ËSHTË I 50-i NË HISTORINË E BOTËRORËVETregolëshin Shaqiri ia kushton familjes, i përshëndet për përkrahjen të gjithë shqiptarët (06.27.2014)
SHAQIRI - ZVICRA E VOGËL MUND TË BEFASOJË ARGJENTINËN (06.26.2014)
HITZFELD - SHAQIRI TREGOI SE ÇFARË MUND TË BËJË (06.26.2014)
BAYERNI, JAHJAGA, HOXHAJ E UROJNË SHAQIRIN (06.26.2014)
SHAQIRI - TRE GOLAT E BUKUR, TANI GJITHÇKA E MUNDSHME (06.26.2014)
XHERDAN SHAQIRI - HEROI I ZVICRËS (06.26.2014)
XHAKA - ZVICRA ËSHTË MË E MIRË SE HONDURASI, MERITOJMË TË KUALIFIKOHEMI (06.25.2014)
XHEMAILI E XHAKA PRANOJNË SE KUNDËR FRANCËS SHKUAN GJËRAT KEQ (06.24.2014)
TESTI I GJUHËS - KUSHT PËR PASAPORTËN E ZVICRËS (06.23.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]