E Mërkurë, 09.23.2020, 10:45am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
MESSI SHQIPTAR MË I MIRË SE ARGJENTINASI

E Mërkurë, 07.02.2014, 10:24am (GMT+1)Edhe pse Argjentina mposhti Zvicrën në 1/8 e finales fal golit të vonshëm të Angel Di Marias, lojtarët shqiptarë ishin ndër më të mirët në fushë.

Xherdan Shaqiri, i cili pas lojës së mrekullueshme kundër Hondurasit ku shënoi 3 gola dhe mori nofkën “Messi i Alpeve”, ishte shumë më i mirë se ylli argjentinas, Lionel Messi.

Ylli i Barcelonës kishte dy goditje në portë përkundër 4 që kishte Shaqiri.

Shaqiri kishte kompletuar 1 pasim më shumë se Messi. Shaqiri 41-40 Messi.

Shaqiri ishte i barabartë me Messinë në aspektin e topave të fituar. Secili arritën që këtë ta bëjnë nga tre herë.

Messi kishte kaluar distancë prej 10702 metrave e Shaqiri kishte kaluar 4 km më shumë duke arritur shifrën prej 14584 metrave të kaluara pas 120 minutave lojë.
Në këtë aspekt, Messi u mposht edhe nga Valon Behrami e Admir Mehmedi.

Edhe sa i përket shpejtësisë, Shaqiri e kaloi Messinë. Argjentinasi kishte shpejtësinë maksimale prej 27.6 km/orë e Xherdani “fluturoi” në 28.7 km/orë.

Sa i përket fushës së mbuluar, në bazë të fotos të nxjerrë nga faqja zyrtare e FIFA-s, mund të shihet që Xherdan Shaqiri kishte arritur të vraponte në çdo cep të fushës përkundër Lionel Messit që shumë pak u kthye në rolin e mbrojtjes.kdwww.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SHQIPTARËT E ZVICRËS LARGOHEN KRYELARTË NGA BOTËRORI (07.02.2014)
Revista sportive Ole e Argjentinës bën radiografinë e djemve të ZvicrësXHERDAN SHAQIRIN E QUAN NJË SOZI TË MESSIT (07.01.2014)
GAZETAT ZVICERANE, SHAQIRI GEGEN MESSI - SHAQIRI KUNDËR MESIT (07.01.2014)
E GJITHË ZVICRA SYTË TEK NDESHJA E SOTME, ZVICËR-ARGJENTINËEdhe sot, në faqen e parë të gazetës me tirazhin më të madh në Zvicër «20 minuten» është bashkëkombësi ynë, Xherdan Shaqiri (07.01.2014)
BBC, SHAQIRI, XHAKA E BEHRAMI - NE JEMI ZVICERANË, NE JEMI NGA KOSOVA (07.01.2014)
Argjentinë-Zvicër, sot ora 18MESSI - NIS BOTËRORI I VËRTETË, SHQAIRI - KOHA PËR TË SHKRUAR HISTORINË (07.01.2014)
PËR HIMNIN E RI TË ZVICRËS - GJITHSEJT 116 PROPOZIME (07.01.2014)
XHAMIA NË ZYRIH, QË FREKUENTOHET NGA SHQIPTARËT, DYSHOHET SI QENDËR XHIHADI (06.30.2014)
WIDMER-SCHLUMPF - SHKURTOJMË 2600 VENDE PUNE NË PERSONELIN FEDERAL, KURSEJMË 300 MILIONË FRANGA (06.30.2014)
SUPERBUNKER ZVICERAN NËN ALPE (06.29.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]