E Enjte, 05.28.2020, 01:53am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
KURRË NË ZVICËR NUK KANË ARDHUR KAQ SHUMË EMIGRANTË

E Mërkurë, 07.09.2014, 12:07pm (GMT+1)


Voal-online.ch - Gjithnjë e më shumë njerëz nga vendet në vështirësi arrijnë në Zvicër. Sipas të dhënave të Sekretaritatit të Shtetit për Ekonominë (SECO), gjysma e emigrantëve vjen nga shtetet në krizë të hapësirës mesdhetare. Gjermanët përbëjnë vetëm 15%.

Vitin e shkuar janë vendosur në Konfederatë 66'200 veta, shifra më e lartë e regjistruar ndonhëherë. Prej hyrjes në fuqi të qarkullimit të lirë në vitin 2001 numri i njerëzve aktivë profesionalisht është rritur me 624 000 veta.

Pavarësisht rritjes së popullsisë, papunësia është zvogëluar dhe nivelet e pagave janë rritur.

Të huajt e sapoardhur janë 58% më të arsimuar se mesatarja zvicerane, 15% ka kryer vetëm arsimin e detyrueshem. Kjo do të thotë se ekokomia kërkon njerëz me shkollim të mirë, por edhe me pak kualifikim. SDA/ATS


www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ROMA E DËSHIRON XHERDAN SHAQIRIN (07.09.2014)
ANDRÉ BLATTMAN - HERËT PËR TËRHEQJE TË USHTARËVE ZVICERANË NGA KOSOVA (07.09.2014)
PRITJE MADHËSHTORE PËR ADMIR MEHMEDIN NË GOSTIVAR (07.08.2014)
DOSJA E VJEDHUR MJEKËSORE E SHUMAKERIT MUND TË KETË PËRFUNDUAR NË ZYRIH (07.08.2014)
RRITET MË TEJ PËRQINDJA E TURISTËVE NË ZVICËR (07.07.2014)
NË VETËN E PARË JETMIRA AVDYLI, SHQIPTAROZVICERANE QË I NGJASON SHUMË RITA ORËS DHE QË I PËLQEJNË SHUMË SFIDATNga KUJTIM SHABANI (07.06.2014)
BANKIERI MERRET NË PYETJE NGA PROKURORIA - PRANON SE I KA TRANSMETUAR TË DHËNA FRANCËS (07.06.2014)
'PELE I PERUSË' E KRAHASON SHAQIRIN ME MESSIN E NEYMARIN (07.05.2014)
SHAQIRI E TË TJERËT U PRITËN SI HERONJ NË ZVICËR (07.03.2014)
KËSHILLI FEDERAL - SEKRETI BANKAR NUK PREKETProjekti duhet rihartuar (07.03.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2020  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 

 
VOAL
[Shko lart]