E Mërkurë, 07.08.2020, 10:32pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
ZVICRA DHE SHBA KANË VIZIONE TË PËRBASHKËTA PËR ZHVILLIMET ENERGJITIKE
Bilanc pozitiv i vizitës së minstres Doris Leuthard në Washington e Boston

E Shtunë, 07.12.2014, 09:26am (GMT+1)
Voal-online.ch - Zvicra dhe Shtetet e Bashkuara janë gjithnjë e më pranë në nivel energjitik. Nuk flitet për prodhimin energjitik, por për vizionin e përbashkët për një të ardhme më pak të varur nga nafta dhe atomi. Ky është bilanci i vizitës së këshilltares federale Doris Leuthard në Washington e Boston me rastin e "Ditëve të novatorizmit energjitik". Kjo veprimtari u organizua nga Swissnex për të arritur partneritete të reja dhe për të nënshkruar marreveshje bashkëpunimi në fushën akademike.

Në North Eastern University të Boston pati fitues të rinj të 25 Watt d'Or, Oskarëve zviceranë të energjisë. Mikpritëse e veçantë ishte ministrja helvetike. U fol për gjithçka, që nga Solar Impulse tek dushi dhe riciklimi i ngrohtësisë. Mes projekteve të demonstruara ishte ai i komunës Gordola për "shfrytëzimin e energjisë së pastër".

Për delegacionin zviceran - përbërë nga mbi 70 përfaqësues të instituteve hulmutuese, enteve publike dhe sipërmarrjeve - ishte një tour de force. Në ditarin televiziv të mbrëmjes kryetari i bashkisë së Bostonit tha se "të punosh me partnerë të huaj si Zvicra është shumë e rëndësishme”.rsi

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KOSOVA HUMB NË ZYRIH SFIDËN E PARË ZYRTARE NDËRKOMBËTARE NË BEACH SOCCER (FUTBOLLIN E PLAZHIT) (07.12.2014)
KOSOVË - MËRGIMTARËT ME PUSHIME PAGUAJNË PESË HERË MË SHUMË NË SPITALE SESA VENDASIT (07.11.2014)
ARLIND LOKAJ DUHET TË LARGOHET NGA ZVICRA BRENDA 31 KORRIKUT (07.10.2014)
QINDRA VETURA TË BASHKATDHETARËVE KONFISKOHEN NË KOSOVË PËR SHMANGIE TË TATIMEVE (07.10.2014)
KURRË NË ZVICËR NUK KANË ARDHUR KAQ SHUMË EMIGRANTË (07.09.2014)
ROMA E DËSHIRON XHERDAN SHAQIRIN (07.09.2014)
ANDRÉ BLATTMAN - HERËT PËR TËRHEQJE TË USHTARËVE ZVICERANË NGA KOSOVA (07.09.2014)
PRITJE MADHËSHTORE PËR ADMIR MEHMEDIN NË GOSTIVAR (07.08.2014)
DOSJA E VJEDHUR MJEKËSORE E SHUMAKERIT MUND TË KETË PËRFUNDUAR NË ZYRIH (07.08.2014)
RRITET MË TEJ PËRQINDJA E TURISTËVE NË ZVICËR (07.07.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 

 
VOAL
[Shko lart]