E Martë, 07.07.2020, 01:38am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
LOKARNO NDERON POLANSKIN PËR ARRITJET E JETËS SË TIJ

E Mërkurë, 07.30.2014, 10:42am (GMT+1)Regjisori Roman Polanski ka marrë në jetën e tij disa çmime të filmit. Tani festivali në Lokarno e nderon atë për punën e jetës së tij.

Regjizori polako-francez Roman Polanski do të nderohet në festivalin e filmit në Lokarno të Zvicrës me një çmim special për veprën e jetën së tij. Përveç kësaj, njoftoi festivali, ai do të shfaqë me 14 gusht në Venecia filmin e tij „Venusi me peliçe“.

Në vitin 2009 Polanski, regjizor i filmave ("Foshnja e Rosemarisë", Chinatown", "Pianisti"), qe arrestuar nga policia zvicerane rrugës për në festivalin e filmit në Zyrih, ku ishte i ftuar nderi. SHBA kishin shpallur një urdhërarresti ndërkombëtar për një delikt seksual të kryer para shumë kohësh.

Pas shtatë muajsh arresti shtëpie në vilën e tij në Gstaad (Kantoni i Bernës), në vitin 2010 u hodh poshtë kërkesa e Shteteve të Bashkuara për ekstradimin e tij. Që atëherë 80-vjeçari mund të lëvizë përsëri lirisht në Zvicër. Çmimin e nderit i Festivalit të Zyrihut, iu dorëzua me dy vjet vonesë.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
1 GUSHTI, FESTA KOMBËTARE - ZVICRA ORGANIZON KONCERTE PËR ZVICERANËT QË BANOJNË NË ARGJENTINË, URUGUAJ, PERU E BRAZIL (07.30.2014)
DICK MARTY APROVON RAPORTIN E WILLIAMSON - DUHET NJË PROKUROR I PAVARUR NGA PRESIONET DIPLOMATIKE DHE I AFTË TË UDHËHEQË NJË HETIM TË TILLË... (07.29.2014)
DEMOKRACIA E DREJTPËRDREJTË ËSHTË E PAPREKSHME - BURKHALTER REAGON NDAJ LETRËS SË BASHKIMIT EVROPIAN DËRGUAR BERNËS (07.25.2014)
ZVICRA - DUHEN BËRË HETIME PËR GAZËN (07.24.2014)
BAZELI QYTET DHE BAZELI FSHAT - MË 28 SHTATOR VENDOSET PËR BASHKIMIN E DY GJYSMËKANTONEVEKush do të jetë kryeqyteti? (07.22.2014)
XHERDAN SHAQIRI - PERSONAZH I SERISË VIZATIMORE PËR BOTËRORIN 2014 (07.20.2014)
PIKU I PUSHIMEVE - NË AGIM KOLONA  13 KILOMETËR E AUTOMJETEVE NË HYRJEN VERIORE TË SHËN GOTARDIT (07.19.2014)
SOCIALISTËT - ZYRIHU TË BËHET ME DY KANTONEIdeja u hodh në një interpelancë në Këshillin Komunal të Qytetarëve (07.18.2014)
MË TË PASURIT E BOTËS PARAPËLQEJNË UBS - BANKA ZVICERANE NË KRYE TË KLASIFIKIMIT BOTËROR (07.17.2014)
GRUPI MBËSHTETËS I ARLIND LOKAJT - PËRGJIGJA NEGATIVE PËR LEJEN STUDIMORE NUK ËSHTË E ARSYETUAR (07.15.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 

 
VOAL
[Shko lart]