E Premte, 08.07.2020, 04:35am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
NË DITËN E DYERVE TË HAPURA 4500 VETA VIZITUAN PALLATIN FEDERAL TË ZVICRËS

E Shtunë, 08.02.2014, 08:52am (GMT+1)Voal-online.ch - Dita e dyerve të hapura në Pallatin Federal, siç është tashmë traditë prej 14 vitesh më 1 Gusht, ka regjistruar një vërshim të madh të kureshtarëve, jo vetëm zviceranë. Rreth 4500 veta kanë përfituar nga kjo mundësi, duke dëshmuar një interes të madh nëpër sallat dhe korridoret e ndërtesës simbol të demokracisë helvetike.

Kanë ardhur shumë familje me fëmijët, ka theksuar Andreas Blaser i Shërbimeve Parlamentare. Në një sallë të stërmbushur, Presidenti i Këshillit Kombëtar (Ruedi Lustenberger) e ai i Këshillit të Shteteve (Hannes Germann) kanë bërë punën e ciceronëve, duke shpjeguar përmbledhtas veçantitë e politikës zvicerane dhe punët e parlamentarëve. Shumë nga vizitorët kanë mbetur në këmbë. Nuk kanë munguar pikat muzikore, falë grupeve të ndryshme të ardhura nga rajonet e vendit.

Nuk kanë munguar pikat muzikore


Në plan të parë presidenti i Këshillit të Shteteve Hannes Germann


Presidenti i Këshillit Kombëtar Ruedi Lustenberger


Në sallën e Këshillit Kombëtar
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
CARLA DEL PONTE - DO TË KTHEHESHA PËR T'I GJYKUAR KRERËT E UÇK-së (08.02.2014)
Me rastin e 1 Gushtit, Ditës Kombëtare të ZvicrësPËRGJITHMONË KONFEDERATA HELVETIKEFotoreportazh nga ELIDA BUÇPAPAJ dhe SKËNDER BUÇPAPAJ (08.01.2014)
1 GUSHT, DITËLINDJA E ATDHEUT - QEVERITARËT FESTOJNË ME POPULLIN (08.01.2014)
DICK MARTY - KOSOVA KA VUAJTUR SHUMË, I DUHEN UDHËHEQËS ME DUAR TË PASTRA (07.30.2014)
LOKARNO NDERON POLANSKIN PËR ARRITJET E JETËS SË TIJ (07.30.2014)
1 GUSHTI, FESTA KOMBËTARE - ZVICRA ORGANIZON KONCERTE PËR ZVICERANËT QË BANOJNË NË ARGJENTINË, URUGUAJ, PERU E BRAZIL (07.30.2014)
DICK MARTY APROVON RAPORTIN E WILLIAMSON - DUHET NJË PROKUROR I PAVARUR NGA PRESIONET DIPLOMATIKE DHE I AFTË TË UDHËHEQË NJË HETIM TË TILLË... (07.29.2014)
DEMOKRACIA E DREJTPËRDREJTË ËSHTË E PAPREKSHME - BURKHALTER REAGON NDAJ LETRËS SË BASHKIMIT EVROPIAN DËRGUAR BERNËS (07.25.2014)
ZVICRA - DUHEN BËRË HETIME PËR GAZËN (07.24.2014)
BAZELI QYTET DHE BAZELI FSHAT - MË 28 SHTATOR VENDOSET PËR BASHKIMIN E DY GJYSMËKANTONEVEKush do të jetë kryeqyteti? (07.22.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]