E Enjte, 11.26.2020, 02:20am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
ALAIN BERSET - PËR ZVICERANËT E DETYRUESHME NJË GJUHË TË DYTË NACIONALE QË NË SHKOLLËN FILLORE

E Premte, 08.22.2014, 07:41am (GMT+1)Voal-online.ch - “Kantonet e kanë të detyrueshme të mësojnë një gjuhë të dytë nacionale duke filluar që nga shkollat fillore." Kështu ka deklaruar këshilltari federal friburgas Alain Berset, i i cili shton, në një intervistë në Neue Zürcher Zeitung, se kjo zgjidhje është një "kompromis" të cilit të gjithë “duhet t'i përmbahen".

Duke iu referuar vendimit të fundit të kantonit Turgau për të hequr mësimin e frëngjishtes nga programi i shkollave fillore, këshilltari federal ka pohuar se çdo kanton duhet të "arsyetojë në nivel nacional dhe të marrë pjesë në kohezionin e vendit pa të cilin federalizmi nuk mund të funksionojë”.

Në mbarim të shkollës së detyrueshme, nxënësit duhet të kenë zotërim në nivel të mjaftueshëm të një gjuhe të dytë nacionale dhe kantonet "duhet të marrin përgjegjësinë për ta arritur këtë synim", ka thënë friburgasi. Në rastin kur kantone të veçanta nuk gjejnë një bazë të përbashkët "Këshilli Federal mund të ndërhyjë në pajtim me Kushtetutën". ATS
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
REFERENDUM PËR ORARET E DYQANEVE - QEVERIA ZVICERANE E VENDOSUR (08.20.2014)
FEDERER ARRIN KUOTËN TETËDHJETË TË TITUJVE ATPTriumfon në Cincinnati kundër Ferrerit (08.18.2014)
ANDREA BLATTMAN - VETËM USHQIME ZVICERANE USHTARËVE (08.17.2014)
'LEOPARDIN E ARTË' E MERR REGJISORI LAV DIAZJuria vendos të vlerësojë filmin "Mula Sa Kung Ano Ang Noon" (Nga çfarë ishte dikur) (08.17.2014)
ALAIN BERSET - ZVICRA E PESTË PËR NE ËSHTË SHUMË E RËNDËSISHME, ZVICERANËT NË BOTË JANË AMBASADORËT TANËBerset - 750 000 zviceranët që jetojnë nëpër botë janë ambasadorët më të rëndësishëm të vendit tonë (08.16.2014)
'ZVICRA E PESTË' TAKOHET NË BADEN - NË KONGRESIN NUMËR 92 (08.15.2014)
KËRKESAT PËR AZIL JANË RRITUR 30% (08.12.2014)
QEVERIA ZVICERANE REHABILITON UJËSJELLËSIT E 9 FSHATRAVE NË KOSOVË (08.11.2014)
FEDERER NË FINALE PËR TË 120-ën HERËSfida e sontme vlen për titullin e 80 (08.10.2014)
POLITIKA E AZILIT DUHET RISHIKUAR - SIMONETTA SOMMARUGA ËSHTË E BINDUR SE E KA MBËSHTETJEN POPULLORE (08.07.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Nëntor 2020  
D H M M E P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
 

 
VOAL
[Shko lart]