E Enjte, 11.26.2020, 02:56am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
SHËRBIMET SEKRETE ZVICERANE - PËLQEHET LIGJI I PROPOZUAR NGA QEVERIA

E Mërkurë, 08.27.2014, 09:28am (GMT+1)


                Thomas Hunter

Voal-online.ch - Masat e reja për t'iu kundërvënë terrorizmit dhe spiunazhit, të përfshira në ligjin mbi Shërbimin Informativ, u pritën mirë nga Komisioni i Politikës së Sigurisë Kombëtare.

Shumica e anëtarëve të Komisionit i pranon propozimet e Këshillit Federal. Për këtë do të diskutohet gjatë stinorit dimëror të Dhomave të Parlamentit. Sipas presidentit Thomas Hurter (SVP), "miratimi i projektit është në rrugë të mirë".

Disa kundërshtime u paraqitën lidhur me mbledhjen e informacioneve. Sipas tyre, sfera private do të vihej në rrezik. Spiunëve do t'iu jepej mundësia të përgjonin emailet, kompjuterët dhe komunikimet në raste dyshimesh për terrorizëm, spiunazh, përhapje të armëve të shaktërrimit në masë, sulme ndaj infrastrukturave të rëndësishme dhe ndaj interesave kombëtare. Ndryshimet në këto drejtime janë refuzuar, por janë parashikuar përkujdesje ndaj këtyre dukurive. Hetimet duhet të bëhen nga policia, vetëm në raste të jashtëzakonshme nga Shërbimi Informativ. ATS

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MINISTRI ZVICERAN I EKONOMISË E SHTYN VIZITËN NË MOSKË (08.26.2014)
ANITA SHALA SYNON KURORËN E MË TË BUKURËS SË ZVICRËS (08.24.2014)
TONI BRUNNER KËRKON BASHKIM ME TË GJELBRIT LIBERALË (08.24.2014)
SHËN GALEN - NJË SHQIPTAR NGA PRESHEVA U VRA BRENDA NJË XHAMIE (08.23.2014)
NEVOJITET RESPEKTIM MË I MIRË I SË DREJTËS HUMANITARE NDËRKOMBËTAREApel nga Zvicra dhe KNKK në përkujtim të 150 vjetorit të Konventës të GjenevësNga DIDIER BURKHALTER & PETER MAURER  (08.22.2014)
ALAIN BERSET - PËR ZVICERANËT E DETYRUESHME NJË GJUHË TË DYTË NACIONALE QË NË SHKOLLËN FILLORE (08.22.2014)
REFERENDUM PËR ORARET E DYQANEVE - QEVERIA ZVICERANE E VENDOSUR (08.20.2014)
FEDERER ARRIN KUOTËN TETËDHJETË TË TITUJVE ATPTriumfon në Cincinnati kundër Ferrerit (08.18.2014)
ANDREA BLATTMAN - VETËM USHQIME ZVICERANE USHTARËVE (08.17.2014)
'LEOPARDIN E ARTË' E MERR REGJISORI LAV DIAZJuria vendos të vlerësojë filmin "Mula Sa Kung Ano Ang Noon" (Nga çfarë ishte dikur) (08.17.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Nëntor 2020  
D H M M E P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
 

 
VOAL
[Shko lart]