E Premte, 10.30.2020, 12:21am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
QEVERIA MERR MASA PËR PËRFAQËSIM MË TË MIRË TË PLURILINGUIZMIT NË ADMINISTRATËN ZVICERANE

E Mërkurë, 08.27.2014, 02:43pm (GMT+1)


                              Nicoletta Mariolini

Voal-online - Këshilli Federal ka marrë masa të reja për të forcuar praninë e plurilinguizmit në Administratën Federale, për të përmirësuar përfaqësimin e pakicave gjuhësore, në mënyrë të veçantin, në mesin e zyrtarëve, dhe për të zgjeruar kompetencat linguistike të personelit.

Kështu Qeveria synon t'i kontribuojë faktikisht mbështetjes ndaj gjuhëve zyrtare dhe forcimit të kohezionit kombëtar. Në të ardhmen, për shembull, kuotat e përfaqësimit të bashkësive gjuhësore (68,5-70,5 gjermanofonë, 21,5-23,5% frankofonë, 6,5-8,5% italofonë, 0,5-1,0% romançi) nuk do të shikohen më vetëm në kuadrin e një departamenti, por edhe për njësitë e veçanta administrative.

Rishikimi i dispozitave lejon ndërkaq zgjerimin e autonomisë dhe kompetencave të delegates federale të plurilinguizimit, aktualisht tiçinezja Nicoletta Mariolini, e cila mund të ndërhyjë më aktivisht në proceset kyçe të përfshirjes së gjuhëve zyrtare në Administratën Federale. ATS

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SHËRBIMET SEKRETE ZVICERANE - PËLQEHET LIGJI I PROPOZUAR NGA QEVERIA (08.27.2014)
MINISTRI ZVICERAN I EKONOMISË E SHTYN VIZITËN NË MOSKË (08.26.2014)
ANITA SHALA SYNON KURORËN E MË TË BUKURËS SË ZVICRËS (08.24.2014)
TONI BRUNNER KËRKON BASHKIM ME TË GJELBRIT LIBERALË (08.24.2014)
SHËN GALEN - NJË SHQIPTAR NGA PRESHEVA U VRA BRENDA NJË XHAMIE (08.23.2014)
NEVOJITET RESPEKTIM MË I MIRË I SË DREJTËS HUMANITARE NDËRKOMBËTAREApel nga Zvicra dhe KNKK në përkujtim të 150 vjetorit të Konventës të GjenevësNga DIDIER BURKHALTER & PETER MAURER  (08.22.2014)
ALAIN BERSET - PËR ZVICERANËT E DETYRUESHME NJË GJUHË TË DYTË NACIONALE QË NË SHKOLLËN FILLORE (08.22.2014)
REFERENDUM PËR ORARET E DYQANEVE - QEVERIA ZVICERANE E VENDOSUR (08.20.2014)
FEDERER ARRIN KUOTËN TETËDHJETË TË TITUJVE ATPTriumfon në Cincinnati kundër Ferrerit (08.18.2014)
ANDREA BLATTMAN - VETËM USHQIME ZVICERANE USHTARËVE (08.17.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 

 
VOAL
[Shko lart]