E Enjte, 11.26.2020, 01:30am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
QYTETI I BERNËS IU JEP KOMPETENCA TË HUAJVE, QYTETARËT DO TË THONË FJALËN E TYRE

E Premte, 08.29.2014, 10:34am (GMT+1)Voal-online.ch - Këshilli komunal i Bernës ka miratuar mbrëmë, pas një diskutimit të gjatë, normativën që do t'iu lejonte edhe atyre që nuk janë shtetas zviceranë të dërgojnë një temë në Legjislativ. Bashkia, e cila nuk ishte kundër, kishte propozuar që firmat të cilat do të duhej ta shoqëronin mocionin, të ishin 400. Por vendimi përfundimtar ishte 200, siç u këshilluar nga komisioni përpilues.

Mbështetur nga e majta, nga të Gjelbrit Liberalë dhe, pavarësisht disa dyshimeve juridike nga radikalët, propozimi ka synim të favorizojë integrimin e të huajve. Në favor kanë votuar 59, kundër 12, pavarësisht opozitës së democentristëve, sipas të cilëve kjo normativë iu jep atyre që nuk kanë pasaportë të kuqe me kryq të bardhë, më shumë mundësi politike se ato që i kanë vetë qytetarët helvetikë, si dhe ua kujton se një iniciativë e ngjashme në rrafsh kantonal u hodh poshtë nga qytetarët më 2010.

Fjalën e fundit për këtë do ta thotë populli në votim të posaçëm. ATS

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ZVICERANËT DO TË PARAPËLQENIN TË KUFIZOHESHIN ME SUEDINËEdhe si pasaportë të dytë zviceranët do të parapëlqenin pasaportën suedeze (08.28.2014)
QEVERIA MERR MASA PËR PËRFAQËSIM MË TË MIRË TË PLURILINGUIZMIT NË ADMINISTRATËN ZVICERANE (08.27.2014)
SHËRBIMET SEKRETE ZVICERANE - PËLQEHET LIGJI I PROPOZUAR NGA QEVERIA (08.27.2014)
MINISTRI ZVICERAN I EKONOMISË E SHTYN VIZITËN NË MOSKË (08.26.2014)
ANITA SHALA SYNON KURORËN E MË TË BUKURËS SË ZVICRËS (08.24.2014)
TONI BRUNNER KËRKON BASHKIM ME TË GJELBRIT LIBERALË (08.24.2014)
SHËN GALEN - NJË SHQIPTAR NGA PRESHEVA U VRA BRENDA NJË XHAMIE (08.23.2014)
NEVOJITET RESPEKTIM MË I MIRË I SË DREJTËS HUMANITARE NDËRKOMBËTAREApel nga Zvicra dhe KNKK në përkujtim të 150 vjetorit të Konventës të GjenevësNga DIDIER BURKHALTER & PETER MAURER  (08.22.2014)
ALAIN BERSET - PËR ZVICERANËT E DETYRUESHME NJË GJUHË TË DYTË NACIONALE QË NË SHKOLLËN FILLORE (08.22.2014)
REFERENDUM PËR ORARET E DYQANEVE - QEVERIA ZVICERANE E VENDOSUR (08.20.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Nëntor 2020  
D H M M E P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
 

 
VOAL
[Shko lart]