E Hënë, 10.26.2020, 02:32pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
EMRI MARIA ËSHTË I PAKONKURUESHËM NË ZVICËR - TË PAKTËN QË NGA VITI 1902

E Shtunë, 08.30.2014, 06:27pm (GMT+1)Ndërkohë 1'561 vajzave iu është vënë emri Alexia


Voal-online.ch - Nga 1902, vit kur nisi hulumtimi, deri më 2013, emri më popullor në Zvicër, pa dallim rajonesh gjuhësore, ka qenë emri Maria me 87'404 vajza që janë pagëzuar kështu.

Mes meshkujve zotëron Peter (62'119, gjithnjë duke filluar nga viti 1902), por i përhapur kryesisht në zonën gjermanofone, ndërsa në Romandi kryeson Jean (15'049), në Ticino Marco (3'684) e në zonat reto-romance Gion (199).

Një karakteristikë gjithsesi i bashkon të gjithe: siç nënvizon Zyra Federale e Statistikave, bëhet fjalë për emra të epokës së artë, me përdorim masiv ne vitet 1940-1960. Por janë në pakësim të shpejtë edhe emra si Kevin e Lara.

Në periudhën e shqyrtuar, vlen ta shënosh, emrat Adolf janë 2'795, por askush nuk është quajtur kështu nga viti 1989; e njëjta gjë vlen për Benito, por që ende përdoret (katër pas vitit 2010).   

ATS

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
QYTETI I BERNËS IU JEP KOMPETENCA TË HUAJVE, QYTETARËT DO TË THONË FJALËN E TYRE (08.29.2014)
ZVICERANËT DO TË PARAPËLQENIN TË KUFIZOHESHIN ME SUEDINËEdhe si pasaportë të dytë zviceranët do të parapëlqenin pasaportën suedeze (08.28.2014)
QEVERIA MERR MASA PËR PËRFAQËSIM MË TË MIRË TË PLURILINGUIZMIT NË ADMINISTRATËN ZVICERANE (08.27.2014)
SHËRBIMET SEKRETE ZVICERANE - PËLQEHET LIGJI I PROPOZUAR NGA QEVERIA (08.27.2014)
MINISTRI ZVICERAN I EKONOMISË E SHTYN VIZITËN NË MOSKË (08.26.2014)
ANITA SHALA SYNON KURORËN E MË TË BUKURËS SË ZVICRËS (08.24.2014)
TONI BRUNNER KËRKON BASHKIM ME TË GJELBRIT LIBERALË (08.24.2014)
SHËN GALEN - NJË SHQIPTAR NGA PRESHEVA U VRA BRENDA NJË XHAMIE (08.23.2014)
NEVOJITET RESPEKTIM MË I MIRË I SË DREJTËS HUMANITARE NDËRKOMBËTAREApel nga Zvicra dhe KNKK në përkujtim të 150 vjetorit të Konventës të GjenevësNga DIDIER BURKHALTER & PETER MAURER  (08.22.2014)
ALAIN BERSET - PËR ZVICERANËT E DETYRUESHME NJË GJUHË TË DYTË NACIONALE QË NË SHKOLLËN FILLORE (08.22.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 

 
VOAL
[Shko lart]