E Hënë, 02.17.2020, 03:42pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
TRI INICIATIVAT PËR TË CILAT DO TË VOTOJNË ZVICERANËT MË 30 NËNTOR

E Mërkurë, 10.29.2014, 09:45am (GMT+1)


Voal-online.ch - Temat për të cilat do të votohet në nivel kombëtar nga populli zviceran më 30 nëntor janë tri - bëhet fjalë për tri iniciativa, të cilat Dhomat e Parlamentit dhe Këshilli Federal kanë këshilluar të refuzohen.

E para, e paraqitur nga lëvizja E Majta me mbështetjen e PS, UNIA-s dhe Bashkimit Sindikal Zviceran thotë: "Ndal privilegjeve fiskale të milionerëve" dhe kërkon shfquzimin e forfaitëve fiskalë, nga të cilët përfitojnë kontribuesit e pasur të huaj pa aktivitet fitimprurës në Konfederatë, aktualisht të taksuar jo sipas të ardhurave dhe pasurisë, por sipas shpenzimeve.

E dyta kërkon të ndalet mbipopullit dhe të ruhen bazat natyrale të jetës: është e ashtuquajtura iniciativa Ecopop, që kërkon kufizimin me 0,2% në vit të rritjes së popullsisë rezidente të krijuar nga emigracioni, duke promovuar ndërkohë planifikimin familjar në vendet në zhvillim.

E treta, në fund, "Ta shpëtojmë arin zviceran", duke pasur para sysh rezervat e Bankës Kombëtare.ATS
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ZVICERANËT PARAPËLQEJNË MË TEPËR TEMAT E LEHTA DHE MEDIAT ME SHËRBIME FALAS (10.27.2014)
ROGER FEDERER FARE PRANË NUMRIT NJË BOTËROR (10.27.2014)
EKSPERTI ZVICERAN - UEFA DHA NJË VENDIM IDIOT (10.27.2014)
SVP - LIGJET ZVICERANE TË KENË PËRPARËSIPër këtë kjo parti miraton një iniciativë të re popullore (10.26.2014)
TAULANT XHAKA NUK DO TË DËNOHET PËR VEPRIMIN E TIJ (10.25.2014)
Tages Anzeiger - TURPI I UEFA-s PAS TURPIT TË BEOGRADIT (10.24.2014)
DEGA E LDK-së NË ZVICËR ME ZYRA TË REJA NË SOLOTHURN!Adresa: Bielstrasse 80 4500 Solothurn (10.23.2014)
ROCHE TOWER NË BAZEL ME 50 KATE - DO TË JETË NDËRTESA MË E LARTË E ZVICRËS (10.22.2014)
FEDERATA ZVICERANE HETON TAULANT XHAKËN PËR MESAZHE NACIONALISTE (10.22.2014)
PËRPARIME NË BISEDIMET ZVICËR-BE (10.19.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shkurt 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
 

 
VOAL
[Shko lart]