E Enjte, 09.24.2020, 05:04am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
SPIUNË DIPLOMATIKË NË ZVICËR

E Mërkurë, 11.19.2014, 06:28pm (GMT+1)


Voal-online.ch - Shërbimi i Aktivitetit Informati të Konfederatës ka zbuluar, në katër vitet e fundit, disa raste të spiunazhit diplomatik në Zvicër. Këtë e ka bërë të ditur Markus Seiler, drejtor i këtij Shërbimi, në një intervistë të publikuar sot (e mërkurüe) nga Neue Zücher Zeitung, në të cilën deklarohet se rasti më i fundit është para dy  muajve.

Seiler nuk ka saktësuar se nga cilat vende janë dërguar spiunët dhe ka pranuar se ky problem, jo aq i pranishëm, duhet zgjidhur në mënyrë diskrete. Arsyeja pse numri i tyre është pakësuar relativisht mund të jetë i lidhur me peshën që po merr spiunazhi kibernetik.

Nga intervista del se shërbimi informative zvicerane të mos kenë ndonjë problem bashkëpunimi me Agjencinë Amerikane për Sigurinë Kombëtare sa i përket ndryshimeve në metodat e ndërhyrjes, sidomos për përgjimet telefoenike. Ndërceptimet në Zvicër, në fakt, duhet të jenë të autorizuara nga një gjykatës dhe nga Delegacioni i Sigurisë i Këshillit Federal dhe nuk janë më shumë se dhjetë-dymbëdhjetë raste në vit./ATS
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
NËNDEGA E LDK-së St. GALLEN MANIFESTIM PËR 28 NËNTORIN (11.17.2014)
TË NATYRALIZUARIT VOTOJNË PËR PARTINË SOCIALISTE TË ZVICRËS (11.17.2014)
BURKHALTER SUPERSTAR - MERR ÇMIMIN RINIA 2014 (11.16.2014)
LDK DEGA ZVICËR - MANIFESTIM ME RASTIN E 28 NËNTORIT, DITËS SË FLAMURIT KOMBËTAR, 102 VJETORIT TË PAVARËSISË SË SHQIPËRISË (11.16.2014)
ZVICRA KA NJË SISTEM FISKAL KOMPETITIV NDAJ FQINJVE (11.15.2014)
GJENEVË - SHITET NË ANKAND PËR 27 MILIONË DOLLARË ORA E XHEPIT 'GRAVES' (11.12.2014)
GJENEVË - NË QYTETIN E KALVINIT LARMI REKORD RELIGJIONESH DHE NUMËR I MADH I OBJEKTEVE TË KULTIT (11.08.2014)
KËSHILLI FEDERAL ZVICERAN - TË DYFISHOHET SHPEJTËSIA MINIMALE E INTERNETIT (11.05.2014)
ISH KANCELIERJA ZVICERANE - INICIATIVAT POPULLORE T'IU NDALOHEN PARTIVE TË MËDHA (11.02.2014)
PARLAMENTI ZVICERAN - NATYRALIZIMET PËRSËRI NË RENDIN E DITËSTë merret pasaporta zvicerane më lehtë, por jo automatikisht (11.01.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]