E Hënë, 09.21.2020, 09:39pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
MËSIMDHËNËSIT ZYRIHAS - MË MIRË VETËM NJË GJUHË E HUAJ, DHE KJO TË JETË ANGLISHTJA

E Premte, 11.21.2014, 01:38pm (GMT+1)Voal-online.ch - Shumica e mësuesve të kantonit të Zyrihut shprehet se është e mjaftueshme të jetë e detyrueshme vetëm një gjuhë e huaj në shkollat e mesme. Tri të katërtat e tyre privilegjojnë anglishten, të tjerët frëngjishten.

Në sondazh kanë marrë pjesë 1'200 mësues. Arsyetimet e tyre janë mungesa e personelit, koha dhe mjetet financiare. Në tetor konferenca e drejtorëce kantonalë të departamenteve të arsimit ishte shprehur për dy gjuhë të huaja, njëra prej të cilave shtetërore.

Shqetësimi është shtuar pasu qeveria e Turgaut dhe Parlamenti Nidvaldit kanë kërkuar të hiqet frëngjishtja dhe të futet anglishtja në këto shkolla. Edhe Lucerna, Graubyndeni e Shafhauzeni janë të prirur ta mbështesin këtë nismë. ATS
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SPIUNË DIPLOMATIKË NË ZVICËR (11.19.2014)
NËNDEGA E LDK-së St. GALLEN MANIFESTIM PËR 28 NËNTORIN (11.17.2014)
TË NATYRALIZUARIT VOTOJNË PËR PARTINË SOCIALISTE TË ZVICRËS (11.17.2014)
BURKHALTER SUPERSTAR - MERR ÇMIMIN RINIA 2014 (11.16.2014)
LDK DEGA ZVICËR - MANIFESTIM ME RASTIN E 28 NËNTORIT, DITËS SË FLAMURIT KOMBËTAR, 102 VJETORIT TË PAVARËSISË SË SHQIPËRISË (11.16.2014)
ZVICRA KA NJË SISTEM FISKAL KOMPETITIV NDAJ FQINJVE (11.15.2014)
GJENEVË - SHITET NË ANKAND PËR 27 MILIONË DOLLARË ORA E XHEPIT 'GRAVES' (11.12.2014)
GJENEVË - NË QYTETIN E KALVINIT LARMI REKORD RELIGJIONESH DHE NUMËR I MADH I OBJEKTEVE TË KULTIT (11.08.2014)
KËSHILLI FEDERAL ZVICERAN - TË DYFISHOHET SHPEJTËSIA MINIMALE E INTERNETIT (11.05.2014)
ISH KANCELIERJA ZVICERANE - INICIATIVAT POPULLORE T'IU NDALOHEN PARTIVE TË MËDHA (11.02.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]