E Hënë, 09.21.2020, 09:35pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
MË NË FUND KUPA DEJVIS I PËRKET ZVICRËS, NJË FITORE E TENISIT ZVICERAN, NJË FITORE E KOMBIT ZVICERAN

E Hënë, 11.24.2014, 11:06am (GMT+1)Voal-online.ch - Nuk është më një ëndërr, është një realitet. Zvicra, pas 114 vitesh të historisë së kësaj veprimtarie, fiton të parën Kupë Dejvis, falë suksesit vendimtar të mbretit hyjnor Roger Federer, i cili e ka dërmuar pa pikë mëshire në fushën e Stade Pierre-Mauroy të Lillas, kundërshtarin Richard Gasquet me një 6-4 6-2 6-2 të pastër në më pak se dy orë. Federer i vërtetë, ai i goditjeve fatale, i saktësive milimetrike, i trajektoreve të papërfytyrueshme, që shkaktojnë standing ovation.

Kështu Zvicra merr kupën e parë të madhe në historinë e saj, në praninë e një publiku rekord prej 27'448 vetash (mes të cilëve të pakten 5'000 zviceranë). E vetmja trofé që ende i mungonte tenisit helevet, i cili, më në fund bën pjesë në trungun e artë të Kupës Dejvis, garë në të cilën është përfshirë vetëm 22 vitet e fundit. Por atëherë, ndonëse Zvicra kishte tenistë të talentuar si Hlasek e Rosset, nuk kishte mjeshtra të rrallë si Federer e Wawrinka, të cilët të bëjnë të çmendesh nga gëzimi.

Mediat zvicerane kanë bërë pasqyrimin më special të mundshëm aktivitetit të sivjetshëm, paraqitjes së përkryer të tenisit zviceran, si dhe jehonës që pati fitorja e madhe tek çdo zviceran.


Në finalen e zhvilluar në Lilla ishte i pranishëm edhe ministri i Sporteve Maurer, i cili, në emër të qeverisë zvicerane, i përshëndeti i pari triumfuesit.


"Fitorja është një shpërblim ndaj talentit dhe vullnetit. Mban firmën tuaj,"
kështu fillon SMS i urimit nga ana e presidentit të Konfederatës Didier Burkhalter dërguar lojtarëve zviceranë triumfues në Kupën Dejvis për herë të parë në histori. Fitorja "i përket edhe Zvicrës, iu përket këtyre momenteve të përjetuara së bashku, të përkushtuar që të përparojmë së bashku në suksese dhe në sfida, dhe ju jemi mirënjohës që keni shkruar një faqe brilante të historisë sonë të përbashkët," ka shtuar përgjegjësi i Departamentit të Punëve të Jashtme. ATS

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
RASTI HILDEBRAND ARKIVOHET - ISH PRESIDENTI I BANKËS KOMBËTARE ZVICERANE NUK KA KOMPLOTUAR KUNDËR CHRISTOPH BLOCHERIT (11.23.2014)
QYTETI I BAZELIT - OPERACION I PËRBASHKËT I POLICISË ZVICERANE, FRANCEZE DHE GJERMANE (11.22.2014)
MËSIMDHËNËSIT ZYRIHAS - MË MIRË VETËM NJË GJUHË E HUAJ, DHE KJO TË JETË ANGLISHTJA (11.21.2014)
SPIUNË DIPLOMATIKË NË ZVICËR (11.19.2014)
NËNDEGA E LDK-së St. GALLEN MANIFESTIM PËR 28 NËNTORIN (11.17.2014)
TË NATYRALIZUARIT VOTOJNË PËR PARTINË SOCIALISTE TË ZVICRËS (11.17.2014)
BURKHALTER SUPERSTAR - MERR ÇMIMIN RINIA 2014 (11.16.2014)
LDK DEGA ZVICËR - MANIFESTIM ME RASTIN E 28 NËNTORIT, DITËS SË FLAMURIT KOMBËTAR, 102 VJETORIT TË PAVARËSISË SË SHQIPËRISË (11.16.2014)
ZVICRA KA NJË SISTEM FISKAL KOMPETITIV NDAJ FQINJVE (11.15.2014)
GJENEVË - SHITET NË ANKAND PËR 27 MILIONË DOLLARË ORA E XHEPIT 'GRAVES' (11.12.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]