E Hënë, 09.21.2020, 07:59pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
MUZEU I BERNËS DHE ARTI GJERMAN

E Hënë, 11.24.2014, 09:38pm (GMT+1)


Një muze në Zvicër thotë se do të pranojë një koleksion arti me vlera të jashtëzakonshme, të cilat i kishte një gjerman, mes të cilave kishte kryevepra arti të cilat nazistët ja kishin grabitur pronarëve të tyre hebrej.

Christoph Schaeublin i Muzeut të Arti të Bernës, tha sot se do ta pranonte koleksionin për muzeun, por do të përpiqej që veprat e artit që i ishin grabitur hebrejve nga nazistët të kthehen.

Autoritetet gjermane në vitin 2012 morën më tepër se 1 mijë e 200 objekte nga aparatmenti i Cornelius Gurlit-it në Mynih, ndërsa ishin duke hetuar një rast evazioni fiscal.

Gurlitt, i cili vdiq në maj,  në moshën 81-vjeçare, ishte i biri i një koleksionisti arti, të cilit Adolf Hitleri i kishte caktuar detyrën të zbulonte vepra arti në muzeume dhe nga koleksionistët hebrej, shumica e të cilëve vdiqën gjatë luftës në dhomat famëkeqe të gazit.

Koleksioni përfshin piktura dhe skica nga Picasso, Monet, Chagall and piktorë të tjerë të mëdhnej. .

Gurlitt nuk u akuzua për ndonjë krim, por Gjermania ja konfiskoi të gjitha objektet e artit që kishte.  Agjencia franceze e lajmeve thotë se

Gurlitt u zemërua nga trajtimi që i bëri Gjermania dhe për këtë arsye e la me testament që koleksioni të mos i jepet muzeut gjerman të arti, por atij zviceran.za

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MANIFESTIM ME RASTIN E 28 NËNTORIT - DITËS SË FLAMURIT, ORGANIZUAR NGA FG LDK ZVICËR (11.24.2014)
MË NË FUND KUPA DEJVIS I PËRKET ZVICRËS, NJË FITORE E TENISIT ZVICERAN, NJË FITORE E KOMBIT ZVICERAN (11.24.2014)
RASTI HILDEBRAND ARKIVOHET - ISH PRESIDENTI I BANKËS KOMBËTARE ZVICERANE NUK KA KOMPLOTUAR KUNDËR CHRISTOPH BLOCHERIT (11.23.2014)
QYTETI I BAZELIT - OPERACION I PËRBASHKËT I POLICISË ZVICERANE, FRANCEZE DHE GJERMANE (11.22.2014)
MËSIMDHËNËSIT ZYRIHAS - MË MIRË VETËM NJË GJUHË E HUAJ, DHE KJO TË JETË ANGLISHTJA (11.21.2014)
SPIUNË DIPLOMATIKË NË ZVICËR (11.19.2014)
NËNDEGA E LDK-së St. GALLEN MANIFESTIM PËR 28 NËNTORIN (11.17.2014)
TË NATYRALIZUARIT VOTOJNË PËR PARTINË SOCIALISTE TË ZVICRËS (11.17.2014)
BURKHALTER SUPERSTAR - MERR ÇMIMIN RINIA 2014 (11.16.2014)
LDK DEGA ZVICËR - MANIFESTIM ME RASTIN E 28 NËNTORIT, DITËS SË FLAMURIT KOMBËTAR, 102 VJETORIT TË PAVARËSISË SË SHQIPËRISË (11.16.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]