E Hënë, 09.21.2020, 12:26pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
PRESIDENTI I ZVICRES DHE KRYESUESI I OSBE DIDIER BURHALTER I JEP RENDESI TE MADHE PERFSHIRJES TE SHOQERISE CIVILE E RINISE NE ANGAZHIMET E OSBE
E Enjte, 12.04.2014, 08:04am (GMT+1)

Bern - Voal - Didier Burkhalter, kryesuesi i rradhes i Organizetes per Siguri dhe Cooperim ne (OSBE) dhe Presidenti i Konfederates Helvetike mori pjese ne konferencen paralele te shoqerise civile qe u mbajt dje, prej ku rekomandimet e kesaj shoqerie  do t`i kalojne edhe Keshillit Ministror te OSBE-se. Me kete rast zoti Burkhalter nenvizoi rendesine e perfshirjes te shoqerise civile dhe rinise ne angazhimet e OSBE-se.

© FDFA

Ne fjalen e tij Kryesuesi i rradhes i OSBE-se Didier Burkhalter, theksoi se liria dhe siguria jane te drejta themelore te njeriut dhe dialogu qe i perfshin te gjithe aktoret eshte imperativ. "Deklarata e Bazelit" fokusohet tek problem kryesor i kohes tone kur disa grupe jane target i propagandes te urrejtjes deri edhe target i krimeve. Zoti Burkhalter theksoi se asnje lloj diskriminimi nuk lejohet, qofte me origjine etnike, religjioni apo gjinie.

Me kete rast zoti Didier Burkhalter, paraqiti Ministrin e Jashtem te Serbise Ivica Dacic, vendi i te cilit do te krzesoje OSBE per vitin 2015 si dhe  Michael Link, Drejtor i  OSBE per ODIHR. 

Prioriteti i Kryesimit te Zvicres

Zvicra e kishte prioritet te vetin perfshirjen e shoqerise civile dhe rinise ne angazhimet e OSBE-se. Nje nga objektivat e Zvicres kete vit qe krzesoi OSBE-ne ishte t`i jepte nje vend te vecante zerit te rinise.

Me kete rast ne conference Zvicra krijoi Modelin OSBE me 57 te rinje e te reja nga vendet anetare te negociojne per tema te ndryshme.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KUBILAY TUKILMAZ - SHKELZEN GASHI, PERSONAZHI I DITES NE ZVICER (12.04.2014)
KOMUNIKATË E MINISTRISË SË JASHTME ZVICERANE - RETH 50 MINISTRA TË VENDEVE TË OSBE-së NË BAZEL PËR KËSHILLIN MINISTERIAL 2014 (12.03.2014)
ZVICERANËT KUNDËRSHTOJNË KUFIZIMIN E EMIGRACIONIT (11.30.2014)
STEINMEIER PRET HOMOLOGËT NGA ZVICRA, AUSTRIA, LIHTENSHTAJNI - TEMË DISKUTIMI GJUHA GJERMANE (11.29.2014)
ZOTËRI HAKI LATIFI, KRYETARI I LDKsë NË ZVICËR URON PËR DITËN E FLAMURIT DHE TË PAVARËSISË (11.28.2014)
ZVICRA ORGANIZON KËSHILLIN E 22-të MINISTERIAL TË ORGANIZATËS PËR SIGURI DHE BASHKËPUNIM EVROPIAN (OSBE) (11.27.2014)
ORA ZVICERANE ME FLOKËT E NAPOLEONIT (11.27.2014)
KOMUNIKATË PËR MEDIA NGA KUVENDI I SHQIPTARËVE TË ZVICRËS NË LIDHJE ME MARRËVESHJEN E SIGURIMEVE SHOQËRORE NË MES TË ZVICRËS DHE KOSOVËS (11.25.2014)
MUZEU I BERNËS DHE ARTI GJERMAN (11.24.2014)
MANIFESTIM ME RASTIN E 28 NËNTORIT - DITËS SË FLAMURIT, ORGANIZUAR NGA FG LDK ZVICËR (11.24.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]