E Shtunë, 09.26.2020, 04:17am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
PENSIONISTËT ZVICERANË JANË TË KËNAQUR

E Mërkurë, 12.10.2014, 06:41pm (GMT+1)


Voal-online.ch - Në Zvicër pensonistët janë më të kënaqur se kategoritë e grupmoshave të tjera. Shtatë në çdo dhjetë prej tyre dëshmojnë një kënaqësi të madhe për gjendjen e tyre, ndërsa nga ata që iu përkasin moshave nga 18 deri 64 vjeç, vetëm pesë në çdo dhjetë veta janë të kënaqur.

Pensionistët kanë më pak të ardhura në krahasim me ata që janë në moshën e punës, prandaj për ata mundësia për varfëri është më e madhe. 

Por ata shpenzojnë gjithsesi më pak se të tjerët dhe ata që kanë vënë një pasur e kalojnë më mirë se të tjerët financiarisht. Veç të tjerash, pensionistët kanë më pak kërkesa private se të tjerët dhe, nëse nuk e tepëron me blerje, këtë nuk e bën për arsye ekonomike.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SHQIPËRIA E VITIT 1970 NË KUJTIMET E AMBASADORIT TË ZVICRËS (12.07.2014)
NDESHJA SERBI-SHQIPËRI MUND TË LUHET NË ZVICËR (12.07.2014)
FILIPINE - ZVICERANI I RRËMBYER IU IKU EKSTREMISTËVE (12.06.2014)
QEVERIA ZVICERANE DO T'IU JAPË MBËSHTETJE GAZETAVE TË SHTYPURA - ATO NUK DUHET LEJUAR TË VDESIN (12.05.2014)
KLIMKIN - UKRAINA KA NEVOJE PER ARMEPUSHIM TE VERTETE, JO PER DEKLARATA (12.05.2014)
DIDIER BURKHALTER - NE QENDER TE VEMENDJES ESHTE UKRAINA (12.04.2014)
PRESIDENTI I ZVICRES DHE KRYESUESI I OSBE DIDIER BURHALTER I JEP RENDESI TE MADHE PERFSHIRJES TE SHOQERISE CIVILE E RINISE NE ANGAZHIMET E OSBE (12.04.2014)
KUBILAY TUKILMAZ - SHKELZEN GASHI, PERSONAZHI I DITES NE ZVICER (12.04.2014)
KOMUNIKATË E MINISTRISË SË JASHTME ZVICERANE - RETH 50 MINISTRA TË VENDEVE TË OSBE-së NË BAZEL PËR KËSHILLIN MINISTERIAL 2014 (12.03.2014)
ZVICERANËT KUNDËRSHTOJNË KUFIZIMIN E EMIGRACIONIT (11.30.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]