E Premte, 07.10.2020, 04:24pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
KRYETARJA E FG TË LDK-SË ZVICËR MBËSHTET INICIATIVËN E ALMA LAMËS PËR KUOTËN GJINORE NË QEVERI
E Enjte, 12.11.2014, 08:50am (GMT+1)


Kryetarja e Forumit të Gruas të LDK-së në Zvicër zonja Shqipe Kajtazi-Bytyqi mbështet inisiativën e deputetes të LDK-së zonjës Alma Lama për kuotën gjinore edhe në përfaqësimin qeveritar. Më poshtë vjen deklarata e zonjës Kajtazi-Bytyqi:

“E nderurara zonja Alma Lama, përkrah iniciativën tuaj per kuotën gjinore edhe në përfaqësimin qeveritar.
Nje shoqëri ka per barometër avancimin e gruas, prandaj zhvillimi i nje shoqërie ndërlidhet kushtimisht me zhvillimin jo veq te gruas, si nyje me e dobët e shoqërise, por ne radhë te parë në mundesite qe i ofrohen asaj si nyje më e fortë, më e përgjegjshme, më e zellshme, në mënyrë që të bëhet subjekt i barabarte në gjitha poret e shoqërise. Përkundër, këtyre mundësive aspak te knaqshme, ne Kosove veprojnë dhe punojne femra shumë te angazhuara dhe profesioniste te shkëlqyera, të cilat gjate karrieres tyre nuk njohin ose nuk aplikojnë metoden e brrylave ose ate të ndërskamcave.
Ndjehem thellësisht e indinjuar, që as qeverija e sapoformuar nuk u besoj më shumë vendimmarrje femrave kosovare. Kosova, humbi edhe një herë betejën në qështjen e barazisë gjinore, humbi shansin te ketë profesioniste te kompletuara në ekzekutiv. Kosova humbi edhe një here shansin që në mesin e një kabineti qeveritar të shumëpërfolur, të ketë në mesin e vetë disa nga zërat me të fuqishëm, më të drejtë, më të pakorruptuar dhe më të përgjegjshëm.
E nderurar z. Alma Lama, pajtohem plotësisht, se ka ardhur koha të ndërmarrim hapa konkretë për ta ndryshuar këtë gjendje, prandaj përkrah iniciativën tuaj per kuotën gjinore edhe në përfaqësimin qeveritar.
Shqipe Kajtazi-Bytyqi
FG LDK, Zvicër“


www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PENSIONISTËT ZVICERANË JANË TË KËNAQUR (12.10.2014)
SHQIPËRIA E VITIT 1970 NË KUJTIMET E AMBASADORIT TË ZVICRËS (12.07.2014)
NDESHJA SERBI-SHQIPËRI MUND TË LUHET NË ZVICËR (12.07.2014)
FILIPINE - ZVICERANI I RRËMBYER IU IKU EKSTREMISTËVE (12.06.2014)
QEVERIA ZVICERANE DO T'IU JAPË MBËSHTETJE GAZETAVE TË SHTYPURA - ATO NUK DUHET LEJUAR TË VDESIN (12.05.2014)
KLIMKIN - UKRAINA KA NEVOJE PER ARMEPUSHIM TE VERTETE, JO PER DEKLARATA (12.05.2014)
DIDIER BURKHALTER - NE QENDER TE VEMENDJES ESHTE UKRAINA (12.04.2014)
PRESIDENTI I ZVICRES DHE KRYESUESI I OSBE DIDIER BURHALTER I JEP RENDESI TE MADHE PERFSHIRJES TE SHOQERISE CIVILE E RINISE NE ANGAZHIMET E OSBE (12.04.2014)
KUBILAY TUKILMAZ - SHKELZEN GASHI, PERSONAZHI I DITES NE ZVICER (12.04.2014)
KOMUNIKATË E MINISTRISË SË JASHTME ZVICERANE - RETH 50 MINISTRA TË VENDEVE TË OSBE-së NË BAZEL PËR KËSHILLIN MINISTERIAL 2014 (12.03.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 

 
VOAL
[Shko lart]