E Hënë, 09.21.2020, 01:55pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
ZVICËR - SIPAS LIGJIT TË RI, DREJTUESIT E SPORTIT DO T'I NËNSHTROHEN TË NJËJTIT KONTROLL FINANCIAR SI POLITIKANËT

E Shtunë, 12.13.2014, 09:39am (GMT+1)Ligjvënësit zvicerianë e kanë miratuar të premten një ligj sipas të cilit, zyrtarët sportivë do të jenë në nivelin e njëjtë me politikanët, për sa i përket qasjes në llogaritë e tyre bankare.

Ligji i ri është miratuar pas dyshimeve për korrupsion, ndërsa synon të forcojë mbikqyrjen e llogarive dhe aseteve financiare të rreth 60 zyrtarëve sportivë zviceranë dhe udhëheqësit e tyre, duke përfshirë këtu edhe udhëheqësit e FIFA-s dhe të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar.

Ligji i ri përfshin edhe kreun e FIFA-s, Sepp Blatter, si dhe drejtuesit e sporteve të tjera duke përfshirë presidentin e Komitetit Olimpik Thomas Bach.

Sipas ligjit, udhëheqësit sportiv duhet të trajtohen si “persona të ekspozuar politikisht”, term ky që përdoret për zyrtarët në pozita të cilët mund të pastrojnë paratë.

Ligjvënësi zviceran, Roland Buechel, thotë se reputacioni i Zvicrës është dëmtuar nga skandalet e fundit korruptive në FIFA dhe në Komitetin Olimpik.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MBYLLET SESIONI DIMËROR I PARLAMENTIT ZVICERAN (12.12.2014)
KRYETARJA E FG TË LDK-SË ZVICËR MBËSHTET INICIATIVËN E ALMA LAMËS PËR KUOTËN GJINORE NË QEVERI (12.11.2014)
PENSIONISTËT ZVICERANË JANË TË KËNAQUR (12.10.2014)
SHQIPËRIA E VITIT 1970 NË KUJTIMET E AMBASADORIT TË ZVICRËS (12.07.2014)
NDESHJA SERBI-SHQIPËRI MUND TË LUHET NË ZVICËR (12.07.2014)
FILIPINE - ZVICERANI I RRËMBYER IU IKU EKSTREMISTËVE (12.06.2014)
QEVERIA ZVICERANE DO T'IU JAPË MBËSHTETJE GAZETAVE TË SHTYPURA - ATO NUK DUHET LEJUAR TË VDESIN (12.05.2014)
KLIMKIN - UKRAINA KA NEVOJE PER ARMEPUSHIM TE VERTETE, JO PER DEKLARATA (12.05.2014)
DIDIER BURKHALTER - NE QENDER TE VEMENDJES ESHTE UKRAINA (12.04.2014)
PRESIDENTI I ZVICRES DHE KRYESUESI I OSBE DIDIER BURHALTER I JEP RENDESI TE MADHE PERFSHIRJES TE SHOQERISE CIVILE E RINISE NE ANGAZHIMET E OSBE (12.04.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]