E Premte, 08.07.2020, 09:44am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
DIDIER BURKHALTER BËN BILANCIN E VITIT TË TIJ SI PRESIDENT I ZVICRËS DHE I OSBE-së
Burkhalter - Marrëveshja me Bashkimin Evropian është e pashmangshme

E Mërkurë, 12.17.2014, 10:07am (GMT+1)
Voal-online.ch - Politika e jashtme e ka shënuar fuqishëm vitin presidencial të Didier Burkhalterit, i cili njëkohësisht e ka kryesuar Konfederatën e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë. Për këtë të fundit ka pasur shumë lëvdata në skenën ndërkombëtare, sidomos për rolin e tij në zgjidhjen e konflikteve, si ai në Ukrainë.

Krahasuar me një vit më parë situata e sigurisë në Evropë është përkeqësuar dhe situata botërore është bërë më e "ndërlikuar", ka pohuar ai duke bërë bilancin e vitit të tij si president i Konfederatës. Zvicra, ka shtuar Burkhalter, ka ditur të paraqitet më 2014 si vendi më prezent në diplomacinë ndërkombëtare.

Vitin e ardhshëm Burkhalteri do t'iu kushtohet kryesisht marrëdhënieve me Brukselin, për çka ai mbetet besimplotë se palët 'janë të dënuara të merren vesh'. Burkhalter ka theksuar se “BE-ja nuk ka interesa të lërë jashtë një vend - si Zvicra - që është në rrugë të mbarë”. Populli zviceran e ka bërë të qartë, nga ana e tij, nëpërmjet rezultateve të votimeve popullore se dëshiron "një kontroll më të mirë të emigracionit, por nuk i mbyll portat dhe dritaret", ka thënë kreu i diplomacisë helvetike./ATS
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
RRETH DY MIJË SHQIPTARË NË USHTRINË ZVICERANE - KRENARË ME UNIFORMAT (12.16.2014)
Komunikatë e nëndegës së LDK-së në VilisauISA MUSTAFA DHE KLANI I TIJ TË LARGOHEN SA MË SHPEJT NGA UDHËHEQJA E LDK-së (12.16.2014)
ROGER FEDERER PËR TË GJASHTËN HERË SPORTISTI ZVICERAN I VITIT (12.15.2014)
KËSHILLI MINISTROR XXI I OSBE-SË – BAZELI -  TRE GAZETARË SHQIPTARËFotoreportazh nga ELIDA BUÇPAPAJ (12.14.2014)
NË KRYEQYTETIN ZVICERAN U PËRURUA SHTËPIA E RELIGJIONEVE - PROJEKTI PËR DIALOGUN ËSHTË REALITET (12.14.2014)
ZVICËR - SIPAS LIGJIT TË RI, DREJTUESIT E SPORTIT DO T'I NËNSHTROHEN TË NJËJTIT KONTROLL FINANCIAR SI POLITIKANËT (12.13.2014)
MBYLLET SESIONI DIMËROR I PARLAMENTIT ZVICERAN (12.12.2014)
KRYETARJA E FG TË LDK-SË ZVICËR MBËSHTET INICIATIVËN E ALMA LAMËS PËR KUOTËN GJINORE NË QEVERI (12.11.2014)
PENSIONISTËT ZVICERANË JANË TË KËNAQUR (12.10.2014)
SHQIPËRIA E VITIT 1970 NË KUJTIMET E AMBASADORIT TË ZVICRËS (12.07.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]