E Enjte, 11.26.2020, 01:28am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
ZYRIH - TRAMI I PËRRALLAVE, QË DREJTOHET NGA PLAKU I KRISHTLINDJEVE

E Djelë, 12.21.2014, 10:13am (GMT+1)Voal-online.ch - Në Zyrih, prej më shumë se 50 vitesh, në javët që i paraprijnë Krishtlindjet, qarkullon një tram tejet, tejet special. Një tram magjia e të cilit nuk perëndon kurrë. Në tram janë Shën Nikolla, dy enegjej dhe plot fëmijë që përjetojnë një përvojë krejtësisht magjike.


Një engjell për hir të fëmijëve

 
Trami drejtohet nga kush tjetër pos Shën Nikollës dora vetë. E ndërsa rend nëpër rrugët e qytetit, brenda tij udhëtarët e vegjël dëgjojnë përralla të treguar nga dy engjejt, të cilët i dhurojnë pak nga pluhuri i yjeve çdo fëmije.


Kështu ishte në vitet Gjashtëdhjetë

Mrekullia ndodh që nga viti 1958 e për shumë familje është shndërruar në një traditë. Fëmijët e lindur në vitet Gjashtëdhjetë janë bërë vetë prindër dhe sot, pasi i kanë ngjitur fëmijët, tani i shoqërojnë në "Märlitram" nipat dhe mbesat, të cilët, siç bënin dikur prindërit e tyre, e shpërblejnë lumturinë e dhuruar nga Plaku i Krishtlindjeve e nga dy enegjt me nje këngë të kënduar prej tyre.rsi
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SHQIPJA - GJUHË E DYTË PAS GJERMANISHTES NË KANTONIN E LUCERNËS (12.20.2014)
DELEGACION ZVICERAN NË PARLAMENTIN EVROPIAN - LIDHUR ME VOTËN E 9 SHKURTIT (12.19.2014)
DIDIER BURKHALTER BËN BILANCIN E VITIT TË TIJ SI PRESIDENT I ZVICRËS DHE I OSBE-sëBurkhalter - Marrëveshja me Bashkimin Evropian është e pashmangshme (12.17.2014)
RRETH DY MIJË SHQIPTARË NË USHTRINË ZVICERANE - KRENARË ME UNIFORMAT (12.16.2014)
Komunikatë e nëndegës së LDK-së në VilisauISA MUSTAFA DHE KLANI I TIJ TË LARGOHEN SA MË SHPEJT NGA UDHËHEQJA E LDK-së (12.16.2014)
ROGER FEDERER PËR TË GJASHTËN HERË SPORTISTI ZVICERAN I VITIT (12.15.2014)
KËSHILLI MINISTROR XXI I OSBE-SË – BAZELI -  TRE GAZETARË SHQIPTARËFotoreportazh nga ELIDA BUÇPAPAJ (12.14.2014)
NË KRYEQYTETIN ZVICERAN U PËRURUA SHTËPIA E RELIGJIONEVE - PROJEKTI PËR DIALOGUN ËSHTË REALITET (12.14.2014)
ZVICËR - SIPAS LIGJIT TË RI, DREJTUESIT E SPORTIT DO T'I NËNSHTROHEN TË NJËJTIT KONTROLL FINANCIAR SI POLITIKANËT (12.13.2014)
MBYLLET SESIONI DIMËROR I PARLAMENTIT ZVICERAN (12.12.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Nëntor 2020  
D H M M E P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
 

 
VOAL
[Shko lart]