E Mërkurë, 08.05.2020, 05:02am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
PRESIDENTJA SIMONETTA SOMMARUGA - ZVICRA, VENDI KU GJENDET E GJITHË BOTA

E Premte, 01.02.2015, 06:07pm (GMT+1)


Voal-online.ch - “Çfarë e bën të veçantë vendin tonë, çfarë e formon identitetin tonë: traditat, rrënjët apo hapja ndaj botës, lidhja dhe soldariteti me botën?” Kjo është pyetja që ia ka shtruar vetes Simonetta Sommaruga në përshëndetjen tradicionale të Vitit të Ri.

“Nuk ka një përgjigje të vetme, vlejnë të tria: rrënjët tona janë tek lidhjet me botën,” ka shpjeguar e sapozgjedhura presidente e Konfederatës, duke i ftuar bashkëqytetarët të kultivojnë edhe njërin aspekt edhe të tjerët.

Fjala e përshëndetjes hapej me një lëvdatë demokracisë së drejtpërdrejtë, e cila, ashtu si supermerkati poshtë shtëpisë sonë, është karakterizuar nga familijariteti e afërsia, por që është edhe në gjendje të përshtatet me të gjitha sfidat që sjell epoka e globalizmit. Dhe mbyllej me konfirmimin e njohur: "Viti që po fillon nuk do të jetë i lehtë, por mund të jetë një vit i mirë," ka nënvizuar këshilltarja federale, duke i uruar pastaj popullit zviceran gjithë të mirat për vitin 2015.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
XHAKAJT BËJNË SHQIPONJËN - 'TËRBOHEN' MEDIAT NË SERBI E ZVICËR (12.31.2014)
ZVICRA DHE BE - KAQ AFËR DHE KAQ LARG (12.30.2014)
'SONNTAGSZEITUNG' SHPALL IMAMIN SHQIPTAR MUSTAFË MEHMETI 'ZVICERANI I VITIT' (12.28.2014)
POLICIA E ZYRIHUT KAP TRE SHQIPTARË ME 100 GJËSENDE TË VJEDHURA (12.27.2014)
Z. MARIO GATTIKER, SHEFI I ZYRËS FEDERALE TË EMIGRACIONIT NË ZVICËR - S'KA SHANSE PËR AZILKËRKUESIT NGA KOSOVA DHE SHQIPËRIA'Nga ELIDA BUÇPAPAJ (12.27.2014)
BORA KA MBËRRITUR NË TË GJITHË ZVICRËN (12.27.2014)
EDHE AEROPORTI I ZYRIHUT SHËNON REKORD TË RI - MBI 25 MILIONË PASAGJERË KËTË VIT (12.25.2014)
ZVICRA VAZHDON MBËSHTETJEN AKTIVE PËR KFOR-in (12.25.2014)
AEROPORTI I GJENEVËS - PESËMBËDHJETË MILIONË PASAGJERË Shënohet rekord i ri. Rritje 50% në dhjetë vite (12.23.2014)
ZVICRA - SHEMBULL I POPULLIT DHE SHTETIT HUMANITARRadio SRF 3 shembull mrekullues me aksionin 'ndihmë refugjatëve: çdo rap (cent) ka vlerë - Jeder Rappen zähltOpinion nga XHEVAT REXHAJ (12.22.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]