E Martë, 08.11.2020, 05:09am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
VITI POLITIK 2015 - ZHVILLIMET KRYESORE ZVICERANE

E Hënë, 01.05.2015, 10:57am (GMT+1)
Voal-online.ch - Viti 2015 do të jetë i pasur me zhvillime për politikën zvicerane dhe kjo jo vetëm për shkak të zgjedhjeve federale të 19 ottobre e për zgjedhjet e 9 dhjetorit, kur Dhomat Federale do të vendosin për krijimin e Qeverisë.

Më 12 prill do të mbahen zgjedhjet në kantonin e Zyrihut, të cilat gjithmonë janë konsideruar një termometër i ekuilibreve politike në Konfederatë. Një javë më vonë do të votohet në kantonin Tiçino.

Më 14 qershor – data ende nuk është e përcaktuar – përsëri do të thirret populli të votojë për një vendim me rëndësi - tunelin e dytë autoastradal të Shën Gotardit.

Sikur këto të mos mjaftonin, Parlamenti duhet të merret sivjet me tema pikante, mes të cilave rishikimi i sistemit të pensioneve, një politikë e re e azilit dhe revolucioni - me plot kuptimin e fjalës - i fiskalitetit të sipërmarrjeve.rsi
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
REGA - 400 FLUTURIME SHPËTIMI NGA 24 DHJETORI DERI MË 4 JANARTri të katërtat e ndërhyrjeve kanë ndodhur në male (01.04.2015)
PRESIDENTJA SIMONETTA SOMMARUGA - ZVICRA, VENDI KU GJENDET E GJITHË BOTA (01.02.2015)
XHAKAJT BËJNË SHQIPONJËN - 'TËRBOHEN' MEDIAT NË SERBI E ZVICËR (12.31.2014)
ZVICRA DHE BE - KAQ AFËR DHE KAQ LARG (12.30.2014)
'SONNTAGSZEITUNG' SHPALL IMAMIN SHQIPTAR MUSTAFË MEHMETI 'ZVICERANI I VITIT' (12.28.2014)
POLICIA E ZYRIHUT KAP TRE SHQIPTARË ME 100 GJËSENDE TË VJEDHURA (12.27.2014)
Z. MARIO GATTIKER, SHEFI I ZYRËS FEDERALE TË EMIGRACIONIT NË ZVICËR - S'KA SHANSE PËR AZILKËRKUESIT NGA KOSOVA DHE SHQIPËRIA'Nga ELIDA BUÇPAPAJ (12.27.2014)
BORA KA MBËRRITUR NË TË GJITHË ZVICRËN (12.27.2014)
EDHE AEROPORTI I ZYRIHUT SHËNON REKORD TË RI - MBI 25 MILIONË PASAGJERË KËTË VIT (12.25.2014)
ZVICRA VAZHDON MBËSHTETJEN AKTIVE PËR KFOR-in (12.25.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]