E Mërkurë, 08.05.2020, 03:01am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
PEGIDA THEMELOHET EDHE NË ZVICËR

E Hënë, 01.12.2015, 10:42am (GMT+1)


Voal-online.ch - Lëvizja Pegida Zvicerane u themelua të premten në Zyrih, dy ditë pas masakrës në Charlie Hebdo e në hulllinë e lëvizjes me të njëjtin emër e cila vepron prej kohesh në Gjermani dhe që është kundër një islamizimi të Perëndimit. Lajmin e ka dhënë të dielën SonntagsZeitung, duke saktësuar se burimi i informacionit është Facebook.

Manifestimi i parë është parashikuar të mbahet këtë javë, të premten, në të njëjtën mënyrë që është bërë muajt e shkuar në Dresden. Për momentin mbetet sekret vendi ku parashikohet të organizohet veprimtaria. Gjithsesi, sipas ekspertëve që kanë folur me gazetën lëvizja në Zvicër "nuk do të ketë shans për sukses", duke pasur parasysh se demonstrimet nuk do të vazhdojnë gjatë si në Dresden.

E nëse në nivel zviceran është aktivizuar një grup në Facebook armiqësor ndaj Pegidas (no.pegida.schweiz), në Tiçino ndërkaq është krijuar një faqe në Facebook në mbështetje të "europianëve patriotë" e quajtur Pegida Ticino, dhe që të hënën (sot) në mëngjes kishte 928 "më pëlqen"./ATS
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
FEDERER BËN PRAPË HISTORI - SUKSESI I NJËMIJTË I KARRIERËS (01.11.2015)
CHARLIE HEBDO NË ZVICËR - 'NUMRI I TË MBIJETUARVE' DO TË KETË SHPËRNDARJE TË GJERË NË KONFEDERATË (01.10.2015)
SULMI NDAJ CHARLIE HEBDO - GAZETARËT MBAJNË MANIFESTIM ZIE NË BERNË, GJENEVË, ZYRIH (01.08.2015)
CHARLIE HEBDO - GAZETARËT ZVICERANË NDEROJNË KOLEGËT E VRARËPas leximit të një mesazhi solidariteti u mbajt një minutë heshtje (01.08.2015)
ZVICRA KA PAGAT MË TË LARTA NË EVROPË - SI BRUTO EDHE NETO (01.07.2015)
POLICIA ZVICERANE GJEN 15 VJEÇAREN SHQIPTARE TË ZHDUKUR PARA 3 MUAJVE (01.05.2015)
VITI POLITIK 2015 - ZHVILLIMET KRYESORE ZVICERANE (01.05.2015)
REGA - 400 FLUTURIME SHPËTIMI NGA 24 DHJETORI DERI MË 4 JANARTri të katërtat e ndërhyrjeve kanë ndodhur në male (01.04.2015)
PRESIDENTJA SIMONETTA SOMMARUGA - ZVICRA, VENDI KU GJENDET E GJITHË BOTA (01.02.2015)
XHAKAJT BËJNË SHQIPONJËN - 'TËRBOHEN' MEDIAT NË SERBI E ZVICËR (12.31.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]