E Shtunë, 08.08.2020, 04:02am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
ZVICRA JEP LEJET E PARA TË PËRDORIMIT TË DRONËVE NË PUBLIK

E Mërkurë, 01.14.2015, 11:04am (GMT+1)Voal-online.ch - BERNË - Zyra Federale e Aviacionit Civil ka dhënë dymbëdhjetë leje për të mundësuar përdorimin e dronëve në tubimet e njerëzve. Dhënia e lejeve ishte ndaluar prej 1 gushtit të vitit të kaluar, me  qëllim që të miratoheshin rregulla të reja.

Në njoftimin e saj kjo zyrë ka nënvizuar se "deri sot u hodhën poshtë rreth njëzet kërkesa për përdorim komercial të këtyre mjeteve".

Rregullorja e re u përshtat për arsye sigurie, me qëllim që të displinohet përdorimi i fluturakëve, sepse gjatë fluturimit mund të shkaktojnë të plagosur, madje edhe të vdekur.

Me këtë çështje merret edhe Njësia Federale e Mbrojtjes së të Dhënave dhe të Transparencës, nisur nga fakti që njerëzit të cilët i pilotojnë dronët harrojnë se po kryejnë një shkelje të ligjit kur "hyjnë në zonë ku nuk iu lejohet", apo bëjnë veprime të tilla pa dashur të dinë se po ndërhyjnë në sferën private të njerëzve.ATS
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SSM - SINDIKATA E GAZETARËVE ZVICERANË ORGANIZON VEPRIMTARI PËRUJTIMORE NË JAVORIN E PARË TË MASAKRËS SË CHARLIE HEBDO:NJË JAVË MË VONË NE JEMI MË TEPËR CHARLIE SE KURRË (01.13.2015)
PEGIDA THEMELOHET EDHE NË ZVICËR (01.12.2015)
FEDERER BËN PRAPË HISTORI - SUKSESI I NJËMIJTË I KARRIERËS (01.11.2015)
CHARLIE HEBDO NË ZVICËR - 'NUMRI I TË MBIJETUARVE' DO TË KETË SHPËRNDARJE TË GJERË NË KONFEDERATË (01.10.2015)
SULMI NDAJ CHARLIE HEBDO - GAZETARËT MBAJNË MANIFESTIM ZIE NË BERNË, GJENEVË, ZYRIH (01.08.2015)
CHARLIE HEBDO - GAZETARËT ZVICERANË NDEROJNË KOLEGËT E VRARËPas leximit të një mesazhi solidariteti u mbajt një minutë heshtje (01.08.2015)
ZVICRA KA PAGAT MË TË LARTA NË EVROPË - SI BRUTO EDHE NETO (01.07.2015)
POLICIA ZVICERANE GJEN 15 VJEÇAREN SHQIPTARE TË ZHDUKUR PARA 3 MUAJVE (01.05.2015)
VITI POLITIK 2015 - ZHVILLIMET KRYESORE ZVICERANE (01.05.2015)
REGA - 400 FLUTURIME SHPËTIMI NGA 24 DHJETORI DERI MË 4 JANARTri të katërtat e ndërhyrjeve kanë ndodhur në male (01.04.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]