E Mërkurë, 07.15.2020, 02:59am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
ADOLF MUSCHG NDEROHET ME ÇMIMIN E MADH TË LETËRSISË ZVICERANE 2015
Çmimi i jepet si mirënjohje ndaj karrierës krijuese

E Premte, 02.20.2015, 11:10am (GMT+1)


Voal - ZYRIH - Shkrimtari zyrihas Adolf Muschg fiton Çmimin e Madh Zviceran të Letërsisë si vlerësim ndaj karrierës së tij krijuese. Zyra Federale e Kulturës ndërkaq ka shpërblyer shtatë fitues të Çmimeve Zvicerane të Letërisë për vepra të botuara nga tetori 2013 deri në tetor 2014. Shkrimtarja luganeze, datëlindja 1965, Claudia Quadri ka marrë çmimin për veprën "Suona, Nora Blume" publikuar nga shtëpia botuese Casagrande.

Në ceremoninë e zhvilluar në Bibliotekën Kombëtare, juria ka vlerësuar "një shpirt ngulmues kritik" të shkrimtarit zyriha, autor i një "vepre të pasur, të përbërë nga romane dhe nga studime për letërsinë kushtuar Evropës, Japonisë dhe Gëtes. Vlera e çmimit është 40'000 franga.

Fituesve të tjerë të çmimit iu është dhënë shuma 25'000 franga secilit. Leximi i veprave që përfshihen në konkurs organizohen në gjithë Zvicrën gjatë tërë vitit. Programi është në adresën www.premiletteratura.ch. ATS
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Espresso - LISTA FALCANI SHËRBEN SI PROVË PËR DREJTËSINË (02.20.2015)
LUFTA KUNDËR EKSTREMIZMIT - NJË SFIDË EDHE PËR ZVICRËN (02.20.2015)
NË LOZANË KRYEQYTETIN OLIMPIK E BURGDORF2013Reportazh nga ELIDA BUÇPAPAJ dhe SKËNDER BUÇPAPAJ (02.20.2015)
HSBC - HETIM KRIMINAL PËR PASTRIM PARASH (02.18.2015)
HSBC KËRKON FALJE - MESAZHI U PUBLIKUA NË SHTYPIN BRITANIK (02.15.2015)
HERVÉ FALCIAN 'SNOWDEN I BANKAVE' - KY ËSHTË NJERIU QË FSHIHET PRAPA DOKUMENTAVE TË SWISSLEAKS (02.14.2015)
SHKODËR - ZVICRA FINANCON PROJEKTIN MARUBI, FOTOTEKA SHNDËRROHET NË MUZÉ TË FOTOGRAFISËProjektin e financon edhe Fondi Shqiptaro-Amerikan i Zhvillimit (02.13.2015)
EDHE NË ZVICËR 75% MË SHUMË AZILKËRKUES KOSOVARË GJATË JANARIT! (02.13.2015)
AMBASADA E ZVICRËS NË BAKU STREHON 'KRITIKUN E PRESIDENTIT' (02.12.2015)
BANKIERËT ZVICERANË NDIHEN TË QETË - NUK IU PRISHIN PUNË NDODHITË NË HSBC (02.10.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 

 
VOAL
[Shko lart]