E Mërkurë, 07.15.2020, 03:27am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
FRANGU I FORTË SHQETËSON POLITIKËN
Grupe të ndryshme parlamentare kanë vendosur të kërkojnë debat urgjent për këtë temë


E Shtunë, 02.21.2015, 03:09pm (GMT+1)


Një kujtim i moçëm

Voal - BERNË - Forca e frangut, pas shfuqizimit të pragut minimal të shkëmbimit me euron nga ana e Bankës Kombëtare Zvicerane (SNB), do të sjellë shumë diskutime në Parlament në sesionin pranveror, i cili hapet më 2 mars.

Grupe të ndryshme parlamentare të cilat janë mbledhur këtoi ditë, në fakt kanë vendosur të kërkojnë një debat urgjent lidhur me këtë. Mes këtyre grupeve figurojnë PS, FDP dhe të Gjelbrit.

Grupi socialist, në mënyrë të veçantë, kërkon nga SNB që të vendosë një prag të ri minimal të shkëmbimit, me 1,15 franga për një euro. Partia Popullore Demokratike, ndërkaq kërkon forma të tjera qytetare për të krijuar partneritet dhe për të krijuar front të përbashkët ndaj marrëveshjeve dypalëshe me BE-në. Të Gjelbrit nga ana e tyre, kërkojnë që në ligjin për SNB të përfshihet stabiliteti i shkëmbimit të frangut, në kuadrin e stabilitetit të çmimeve./ATS
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ADOLF MUSCHG NDEROHET ME ÇMIMIN E MADH TË LETËRSISË ZVICERANE 2015Çmimi i jepet si mirënjohje ndaj karrierës krijuese (02.20.2015)
Espresso - LISTA FALCANI SHËRBEN SI PROVË PËR DREJTËSINË (02.20.2015)
LUFTA KUNDËR EKSTREMIZMIT - NJË SFIDË EDHE PËR ZVICRËN (02.20.2015)
NË LOZANË KRYEQYTETIN OLIMPIK E BURGDORF2013Reportazh nga ELIDA BUÇPAPAJ dhe SKËNDER BUÇPAPAJ (02.20.2015)
HSBC - HETIM KRIMINAL PËR PASTRIM PARASH (02.18.2015)
HSBC KËRKON FALJE - MESAZHI U PUBLIKUA NË SHTYPIN BRITANIK (02.15.2015)
HERVÉ FALCIAN 'SNOWDEN I BANKAVE' - KY ËSHTË NJERIU QË FSHIHET PRAPA DOKUMENTAVE TË SWISSLEAKS (02.14.2015)
SHKODËR - ZVICRA FINANCON PROJEKTIN MARUBI, FOTOTEKA SHNDËRROHET NË MUZÉ TË FOTOGRAFISËProjektin e financon edhe Fondi Shqiptaro-Amerikan i Zhvillimit (02.13.2015)
EDHE NË ZVICËR 75% MË SHUMË AZILKËRKUES KOSOVARË GJATË JANARIT! (02.13.2015)
AMBASADA E ZVICRËS NË BAKU STREHON 'KRITIKUN E PRESIDENTIT' (02.12.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 

 
VOAL
[Shko lart]